Återförsäljare och leverantörer

Förmedlingen har kontakt med ett 20-tal olika återförsäljare/leverantörer.
Hos varje återförsäljare har förmedlingen kontaktpersoner och träffar dessa regelbundet.
Detta innebär att förmedlingen har väletablerade kanaler direkt in till återförsäljarna vilket kunden drar nytta av i olika situationer.

• Ibland går förmedlingen in för att hjälpa till med att lösa olika problemställningar som uppstår t ex ihärdiga leveransproblem.
I sådanna fall agerar förmedlingen som en samordnare eller hjälper kunden/kunderna att driva sina frågor gentemot återförsäljaren.

• Förmedlingen har inte kapacitet att hantera returärenden själva utan istället bistår vi kunden med den information som behövs.

IT-förmedlingen samverkar på många plan.
Det kan gälla upphandlingar för vår varugrupp, användning av samma verktyg med andra skolor och universitet, flertalet leverantörer, återförsäljare samt tillverkare och självklart med KTH´s skolor.

Här nedan beskriver vi kort vad för samverkan som döljer sig bakom vissa förkortningar på våra arbetsgrupper.
 

Samverkan - externt & internt