Full fart framåt för framtidslabb
NOTIS
I Greenhouse Labs nya lokaker ska kemiindustrins framtid gro. I maj flyttar de första entreprenörerna in i lokalerna, som är en ny del av Skolan för Kemivetenskap på KTH.
I Greenhouse Labs ges plats för små företag inom kemiområdet att etablera sig och växa. Där finns 17 moderna labb och kontor för innovativa hyresgäster, som vill vara en del av kemiindustrins utveckling. En anledning till Greenhouse Labs existens är att mindre innovationsdrivna företag i framtiden kommer spela en allt större roll för Sveriges utveckling och ekonomi.
Enligt Tessie Borg, föreståndare för Greenhouse Labs, vill man skapa en miljö för innovationsdrivna företag, men även doktorander och externa forskare är välkomna att ta plats i lokalerna. Greenhouse Labs ska därmed bli en naturlig mötesplats för att utveckla kontakten mellan näringsliv och akademi.
Det kommer även att finnas plats för minimässor och föreläsningar i Greenhouse Labs.
Läs mer om Greenhouse Labs här: www.greenhouselabs.che.kth.se
Peter Larsson
