Försäkringsskydd för utländska gästföreläsare/-forskare m fl

Intern föreskrift 32/2005
Gäller fr o m 2005-09-01
Ändrad fr o m 2007-07-01

  • Statens grupp- och individförsäkring (GIF), försäkringsvillkor 2007-07-01 (Kammarkollegiet)
  • KTH:s tecknade samlingsförsäkring för GIF, 2005-06-01, dnr 930-2005-0734, doss 16
  • Rektors beslut nr 692/2005, 930-2005-0962, doss 40

Gästforskare m fl som har anställning på KTH

Medborgare från EU-länder och EES-land

Medborgare från EU-länder och EES-land (Island, Lichtenstein och Norge) har som regel rätt till samma socialförsäkringsförmåner som svenska medborgare. Försäkringsförmånerna gäller från första anställningsdagen (även familjemedlemmar kan omfattas av försäkringen).

Oavsett vistelsens längd skall vederbörande skrivas in i svensk försäkringskassa (lokal försäkringskassa beroende på bostadsadressen). Om vistelsetiden är längre än ett år måste han/hon folkbokföras.

Medborgare från övriga länder

Om vistelsetiden i Sverige beräknas vara mer än ett år skall vederbörande skrivas in i svensk försäkringskassa vid ankomsten till Sverige (han/hon måste vara folkbokförd) och omfatts då av svenska socialförsäkringsförmåner från första anställningsdagen.

Om vistelsetiden i Sverige är kortare tid än ett år kan gästforskaren inte skrivas in i svensk försäkringskassa. Försäkringsskyddet är då beroende av om Sverige har konventioner (Sverige har tecknat socialförsäkringsavtal) med gällande land. Ett socialförsäkringsavtal ger i regel rätt till sjukvårdsförmåner.

Om Sverige inte har konventioner med gällande land (oavsett vistelsens längd) täcks personen i regel inte av den svenska socialförsäkringen. Detta kan dock variera varför det är viktigt att kontakta Försäkringskassan för att få information om vad som gäller för respektive land.

Försäkringskassans webbplats

Avtalsenliga försäkringsförmåner för statligt anställda

Gästforskare m fl som är anställd och avlönad av KTH har avtalsenliga försäkringsförmåner även om han/hon inte omfattas av den allmänna försäkringen (se ovan). Gästforskare har rätt till samma sjuklön de första 14 dagarna som alla andra anställda, förutsatt att anställning varar minst en månad.

Utländska medborgare som ej har anställning på KTH

Studerande och stipendiater från Norden/EU-länder omfattas av svenskt försäkringsskydd om de stannar i Sverige mer än ett år (måste vara folkbokförda).

De som stannar kortare tid än ett år skall visa upp intyg om försäkringsskydd från hemlandet vid akut sjukhusvård, läkarbesök/motsv. Personen bör se till att kompletterar med en försäkring.

Betr studerande och stipendiater från övriga länder skall personen se till att teckna försäkring såsom sjukförsäkring och olycksfallsförsäkring före ankomst till Sverige.

Personförsäkringar - försäkring hos Kammarkollegiet

KTH har fr o m 2005-06-01 tecknat en personförsäkring (samlingsförsäkring) genom Statens grupp- och individförsäkring (GIF) för vissa kategorier. Gemensamt för dessa kategorier är att de uppbär lön, arvode eller stipendium från KTH eller är stipendiat från ett annat universitet med vilket KTH har avtal (ex post-doc med stipendium).

Följande kategorier ingår i GIF:s samlingsförsäkring:

Utländska gästföreläsare, opponenter, gästforskare och stipendiater samt medföljande make/maka/sambo och barn under den tid gästföreläsaren etc. uppbär lön, arvode eller stipendium från KTH eller stipendiat från universitet med vilket KTH har avtal samt medföljande make/maka/sambo och barn.
Kommentar: Med stipendiat menas ej utbytesstudent med stipendium. Dessa personer täcks av Kammarkollegiets Student In-försäkring i de fall KTH har avtal med studentens universitet om utbyte mellan universiteten.

Försäkringen innehåller: olycksfallsskydd, sjuk- och tandvårdsskydd, hemtransportskydd, egendomsskydd, ansvarsskydd och rättsskydd.

Försäkringens omfattning: Försäkringen gäller dygnet runt i hela Schengenområdet.

Premien för denna försäkring betalas med centrala medel varje år och baseras på det skadeutfall som varit under året.

Försäkringsvillkoren i sin helhet återfinns på Kammarkollegiets hemsida:

Kammarkollegiet

Riktlinjer och rutiner för försäkringen

När en utländsk gästföreläsare-/forskare kommer till KTH skall skolan senast vid ankomsten informera sig om personens försäkringsskydd. Huvudprincipen är att personen skall vara försäkrad från hemlandet.

I de fall personen saknar eller har ett otillräckligt försäkringsskydd skall skolan se till att personen ansluter sig till de personförsäkringar som är nödvändiga såsom sjukförsäkring och olycksfallsförsäkring. Skolan bör också informera personen om andra försäkringar som kan vara nödvändiga att teckna såsom ex fritidsolycksfallförsäkring och hemförsäkring.

Observera att KTH:s tecknade samlingsförsäkring genom Kammarkollegiet endast gäller då det inte går att söka ersättning från annan försäkring som personen själv har tecknat. Denna försäkring skall endast användas i undantagsfall då personen saknar egen försäkring.

Skadeanmälan skickas till Inger Ekman, personalavdelningen, för vidare hantering mot Kammarkollegiet.

Gästforskare som inte får lön/ersättning vid KTH

Gästforskare som får sin lön eller stipendium från hemlandet omfattas normalt inte av den allmänna försäkringen och inte av de kollektivavtal som finns vid arbetsplatsen, ej heller av arbetsskadelagen. Det är därför av största vikt att ansvarig skola vid KTH ser till att personen har ett fullgott försäkringsskydd före ankomst till Sverige. Personen bör se till att teckna en privat olycksfallsförsäkring och sjukförsäkring.

Vill skolan teckna enskild försäkring för en sådan person kontaktas Kammarkollegiet. Skolan bör i sådana fall kräva ersättning från personen.

Skadeanmälan skickas direkt till Kammarkollegiet. Anmälan skall undertecknas både av den skadade och av skolan.

Erstätter Intern föreskrift 1/98

Personförsäkringar