Till innehåll på sidan

Lokalvård i anslutning till event

KTH:s lokaler sköts av KTH:s lokalvård som städar både föreläsningssalar och kringutrymmen. Det är bra att se över hur rutinerna fungerar i anslutning till eventet och avgöra om det behövs extra städning.

Rutiner för lokalvård

Föreläsningssalarna städas varje morgon innan klockan 8:00. Övningssalar städas varannan dag.

Denna städning sker under terminstid. Alla bokningar utanför terminstid måste beställa extra städning.

Övriga lokaler har olika rutiner för städning men de flesta städas dagligen. Kontakta lokalserviceavdelningen för ytterligare information.

Beställning

Extra städning bokas via lokalserviceavdelningen och offereras per tillfälle.
Kontakta 9200@kth.se .

Att tänka på gällande lokalvård

Vid bokning av lokaler på eftermiddagen kan det behövas en extra städning om någon har använt lokalen under förmiddagen.

Kom ihåg att även beställa extra städning av närliggande toaletter om eventet sker under eftermiddagen.

Tänk på att inte lämna kvar material i eller utanför lokalen då bortforsling av detta debiteras extra.

Innehållsansvarig:evenemang@kth.se
Tillhör: KTH Intranät
Senast ändrad: 2022-03-28