Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

Workshop: Använda AI i lärarrollen (10/3)

Anmäl dig nedan!

I denna workshop går vi igenom hur du som lärare kan använda dig av AI i undervisning, t ex genom att finslipa ett kursmaterial eller vid återkoppling till dina studenter. I workshopen belyses även olika sätt som studenterna kan tänkas använda AI för att underlätta sina studier och hur du använder AI i enlighet med KTH:s riktlinjer kring AI. Du kommer också få möjlighet att diskutera och reflektera tillsammans med kollegor på KTH kring AI i undervisning.

Tid: Ti 2026-03-10 kl 14.00 - 15.00

Videolänk: Zoom

Språk: Engelska

Medverkande: E-lärande

Exportera till kalender

Anmäl dig gärna – det hjälper oss planera och dela material efter workshopen: anmälningsformuläret .

Syfte 

Du som lärare får förståelse för hur du kan ta hjälp av AI för att effektivisera olika moment och spara tid när du skapar ett kursupplägg, en läraktivitet eller tar fram kursmaterial. Du kommer även ges möjlighet att testa hur AI kan användas i din undervisning, samt diskutera och reflektera tillsammans med andra kollegor på KTH kring AI inom undervisning. Vi går även igenom vad du som anställd på KTH behöver förhålla dig till vid användandet av AI. 

Förberedelser 

För att kunna delta i workshopen på bästa sätt är det viktigt att du gjort följande innan tillfället för workshopen.   

  • Du som deltagare behöver ha tillgång till en textbaserad generativ AI. Vi rekommenderar att Microsoft Copilot Chat används, vilket såväl lärare som studenter på KTH har tillgång till via inloggning.  

Mer information om Microsoft Copilot Chat finns på Microsoft Copilot Chat

  • Du ska ha testat att använda en generativ AI, exempelvis Microsoft Copilot Chat (eller ChatGPT) så att du har grundförståelsen för hur promptning i en chattbot går till.  

Rekommendation: Fundera gärna innan workshoppen om det är något särskilt inom din kurs som du skulle vilja testa att använda AI på. 

Tidsåtgång 

60 min. 

Lärandemål 

Efter avslutad workshop ska deltagarna kunna 

  • använda AI som pedagogiskt stöd i undervisningen​ 

  • ge exempel på hur studenterna kan använda AI i sina studier​ 

  • använda AI i enlighet med KTH:s riktlinjer 

Anmäl dig gärna – det hjälper oss planera och dela material efter workshopen: anmälningsformuläret .