Kalender
Ti 1 oktober - To 31 oktober
-
Övrigt
onsdag 2019-10-02, 12.15 - 12.35
Medverkande: Sven Grahn
Plats: Lecture hall: Munin, Teknikringen 8
2019-10-02T12:15:00.000+02:00 2019-10-02T12:35:00.000+02:00 NAVSPASUR – operated for 54 years, but what was it? (Övrigt) Lecture hall: Munin, Teknikringen 8 (KTH, Stockholm, Sweden)NAVSPASUR – operated for 54 years, but what was it? (Övrigt) -
Seminarier
onsdag 2019-10-02, 15.15 - 16.00
Medverkande: Mikael Östling and Carl-Mikael Zetterling
Plats: Lecture Hall FD5, Roslagstullsbacken 21
2019-10-02T15:15:00.000+02:00 2019-10-02T16:00:00.000+02:00 Working on Venus - how close did we get? (Seminarier) Lecture Hall FD5, Roslagstullsbacken 21 (KTH, Stockholm, Sweden)Working on Venus - how close did we get? (Seminarier) -
Docentpresentationer
torsdag 2019-10-03, 14.00 - 15.30
Medverkande: Carlos Casanueva, Aeronautical and Vehicle Engineering
Plats: Vehicle Engineering Lab, Teknikringen 8
2019-10-03T14:00:00.000+02:00 2019-10-03T15:30:00.000+02:00 Using rail vehicle dynamics for system cost analysis (Docentpresentationer) Vehicle Engineering Lab, Teknikringen 8 (KTH, Stockholm, Sweden)Using rail vehicle dynamics for system cost analysis (Docentpresentationer) -
Disputationer
Kemiteknik Energiteknik
fredag 2019-10-04, 10.00
Plats: V2, Teknikringen 76, Stockholm (English)
Respondent: Jerry Luis Solis Valdivia , Processteknologi, Division of Process Technology
2019-10-04T10:00:00.000+02:00 2019-10-04T10:00:00.000+02:00 Conversion processes for biofuel production (Disputationer) V2, Teknikringen 76, Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Conversion processes for biofuel production (Disputationer) -
Disputationer
Elektro- och systemteknik
fredag 2019-10-04, 10.00
Plats: Ångdomen, Osquars backe 31, Stockholm (English)
Respondent: Nicholas Honeth , Elkraftteknik, Power System Dynamics, Operation and Control
2019-10-04T10:00:00.000+02:00 2019-10-04T10:00:00.000+02:00 Distributed Topology Inference for Power System Applications (Disputationer) Ångdomen, Osquars backe 31, Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Distributed Topology Inference for Power System Applications (Disputationer) -
Disputationer
Elektro- och systemteknik
fredag 2019-10-04, 10.00
Plats: Sal F3, Lindstedtsvägen 26, Stockholm (English)
Respondent: Xiaojing Wang , Mikro- och nanosystemteknik
2019-10-04T10:00:00.000+02:00 2019-10-04T10:00:00.000+02:00 Heterogeneous Integration Technologies Based on Wafer Bonding and Wire Bonding for Micro and Nanosystems (Disputationer) Sal F3, Lindstedtsvägen 26, Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Heterogeneous Integration Technologies Based on Wafer Bonding and Wire Bonding for Micro and Nanosystems (Disputationer) -
Disputationer
Industriell ekonomi och organisation
fredag 2019-10-04, 10.00
Plats: Kollegiesalen, Brinellvägen 8, Stockholm (English)
Respondent: Gisela Bäcklander , Industriell Management
2019-10-04T10:00:00.000+02:00 2019-10-04T10:00:00.000+02:00 Autonomous, yet Aligned (Disputationer) Kollegiesalen, Brinellvägen 8, Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Autonomous, yet Aligned (Disputationer) -
Disputationer
Industriell ekonomi och organisation
fredag 2019-10-04, 10.00
Plats: Kollegiesalen, Brinellvägen 8, KTH
Respondent: Gisela Bäcklander , Industriell ekonomi och organisation
2019-10-04T10:00:00.000+02:00 2019-10-04T10:00:00.000+02:00 Autonomous, yet Aligned: Challenges of Self-Leadership in Context (Disputationer) Kollegiesalen, Brinellvägen 8, KTH (KTH, Stockholm, Sweden)Autonomous, yet Aligned: Challenges of Self-Leadership in Context (Disputationer) -
Licentiatseminarier
Arkitektur
måndag 2019-10-07, 10.00
Plats: KTH, sal A124, plan 1, Osquars backe 5, 100 44 Stockholm (English)
Licentiand: Marja Lundgren , Arkitekturteknik, White arkitekter AB
2019-10-07T10:00:00.000+02:00 2019-10-07T10:00:00.000+02:00 Performance in the Swedish Building Code (Licentiatseminarier) KTH, sal A124, plan 1, Osquars backe 5, 100 44 Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Performance in the Swedish Building Code (Licentiatseminarier) -
Fakultetsrådet
må 2019-10-07, 12.00 - ti 2019-10-08, 17.00
Plats: Näsby slott
2019-10-07T12:00:00.000+02:00 2019-10-08T17:00:00.000+02:00 FR internat 2019-10-07 - 08 (Fakultetsrådet) Näsby slott (KTH, Stockholm, Sweden)FR internat 2019-10-07 - 08 (Fakultetsrådet) -
Grundutbildningsutskottet
måndag 2019-10-07, 14.00 - 16.00
Plats: Styrelserummet, Brinellvägen 8 plan 11
2019-10-07T14:00:00.000+02:00 2019-10-07T16:00:00.000+02:00 Grundutbildningsutskottet 2019-10-07 (Grundutbildningsutskottet) Styrelserummet, Brinellvägen 8 plan 11 (KTH, Stockholm, Sweden)Grundutbildningsutskottet 2019-10-07 (Grundutbildningsutskottet) -
Forskarutbildningsutskottet
tisdag 2019-10-08, 14.00 - 16.00
Plats: Styrelserummet, Brinellvägen 8 plan 11
2019-10-08T14:00:00.000+02:00 2019-10-08T16:00:00.000+02:00 Forskarutbildningsutskottet 2019-10-08 (Forskarutbildningsutskottet) Styrelserummet, Brinellvägen 8 plan 11 (KTH, Stockholm, Sweden)Forskarutbildningsutskottet 2019-10-08 (Forskarutbildningsutskottet) -
Övrigt
onsdag 2019-10-09, 12.15 - 12.35
Medverkande: Sven Grahn
Plats: Lecture hall: Munin, Teknikringen 8
2019-10-09T12:15:00.000+02:00 2019-10-09T12:35:00.000+02:00 Who was John Houbolt? (Övrigt) Lecture hall: Munin, Teknikringen 8 (KTH, Stockholm, Sweden)Who was John Houbolt? (Övrigt) -
Utbildningar i videokonferens
torsdag 2019-10-10, 09.00 - 10.00
Medverkande: Yisak Abraham
Plats: Utbildningssalen, Brinellvägen 8, plan 11
2019-10-10T09:00:00.000+02:00 2019-10-10T10:00:00.000+02:00 Utbildning av webbmötestjänsten Zoom (Utbildningar i videokonferens) Utbildningssalen, Brinellvägen 8, plan 11 (KTH, Stockholm, Sweden)Utbildning av webbmötestjänsten Zoom (Utbildningar i videokonferens) -
Licentiatseminarier
Matematisk statistik
torsdag 2019-10-10, 10.00
Plats: F11, Lindstedtsvägen 22, KTH Stockholm, (English)
Licentiand: Daniel Berglund , Matematisk statistik
2019-10-10T10:00:00.000+02:00 2019-10-10T10:00:00.000+02:00 Models for Additive and Sufficient Cause Interaction (Licentiatseminarier) F11, Lindstedtsvägen 22, KTH Stockholm, (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Models for Additive and Sufficient Cause Interaction (Licentiatseminarier) -
Lunch 'n' Learn-seminarier
torsdag 2019-10-10, 12.15 - 15.00
Medverkande: Damiano Ognissanti (+ Krzysztof Starzecki)
Plats: South East Gallery (Sydöstra galleriet) KTH Library, Rinman, Hjärne, online
2019-10-10T12:15:00.000+02:00 2019-10-10T15:00:00.000+02:00 ”Möbius - system för onlinebedömning i STEM-kurser” (Lunch 'n' Learn-seminarier) South East Gallery (Sydöstra galleriet) KTH Library, Rinman, Hjärne, online (KTH, Stockholm, Sweden)”Möbius - system för onlinebedömning i STEM-kurser” (Lunch 'n' Learn-seminarier) -
Disputationer
Teknik och hälsa
fredag 2019-10-11, 09.30
Plats: T2, Hälsovägen 11, 141 57, Huddinge (English)
Respondent: Vinutha Magal Shreenath , Skolan för kemi, bioteknologi och hälsa (CBH), Biomedical Engineering and Health Systems
2019-10-11T09:30:00.000+02:00 2019-10-11T09:30:00.000+02:00 Creating Knowledge with Data Science for Design in Systems (Disputationer) T2, Hälsovägen 11, 141 57, Huddinge (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Creating Knowledge with Data Science for Design in Systems (Disputationer) -
Kalender
fredag 2019-10-11, 09.30 - 12.30
Medverkande: Tom Keenan, CSIRO
Plats: Kollegiesalen, Brinellvägen 8, 4 vån
2019-10-11T09:30:00.000+02:00 2019-10-11T12:30:00.000+02:00 Impact management - here and downunder (Kalender) Kollegiesalen, Brinellvägen 8, 4 vån (KTH, Stockholm, Sweden)Impact management - here and downunder (Kalender) -
Disputationer
Fiber- och polymervetenskap
fredag 2019-10-11, 10.00
Plats: F3, Lindstedtsvägen 26, Stockholm (English)
Respondent: Johan Erlandsson , Fiber- och polymerteknologi, Fiberteknologi
2019-10-11T10:00:00.000+02:00 2019-10-11T10:00:00.000+02:00 CONTROLLED ASSEMBLY AND FUNCTIONALISATION OF CELLULOSE-BASED MATERIALS (Disputationer) F3, Lindstedtsvägen 26, Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)CONTROLLED ASSEMBLY AND FUNCTIONALISATION OF CELLULOSE-BASED MATERIALS (Disputationer) -
Disputationer
Bioteknologi
fredag 2019-10-11, 10.00
Plats: Air & Fire, Tomtebodavägen 23A, Solna (English)
Respondent: Sara Björk , Nanobioteknologi, Nanobiotechnology
2019-10-11T10:00:00.000+02:00 2019-10-11T10:00:00.000+02:00 Droplet microfluidics for screening and sorting of microbial cell factories (Disputationer) Air & Fire, Tomtebodavägen 23A, Solna (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Droplet microfluidics for screening and sorting of microbial cell factories (Disputationer) -
Licentiatseminarier
Elektro- och systemteknik
fredag 2019-10-11, 10.00
Plats: V2, Teknikringen 76, Stockholm (English)
Licentiand: David Umsonst , Reglerteknik
2019-10-11T10:00:00.000+02:00 2019-10-11T10:00:00.000+02:00 Tuning of Anomaly Detectors in the Presence of Sensor Attacks (Licentiatseminarier) V2, Teknikringen 76, Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Tuning of Anomaly Detectors in the Presence of Sensor Attacks (Licentiatseminarier) -
Docentföreläsningar
fredag 2019-10-11, 14.30 - 16.30
Medverkande: Björn Glaser
Plats: Sal B1, Brinellvägen 23, KTH
2019-10-11T14:30:00.000+02:00 2019-10-11T16:30:00.000+02:00 Docentföreläsning (Docentföreläsningar) Sal B1, Brinellvägen 23, KTH (KTH, Stockholm, Sweden)Docentföreläsning (Docentföreläsningar) -
Kalender för personalutbildningar
måndag 2019-10-14, 09.00 - 12.00
Plats: KTH Campus, lokal anges i platsbekräftelse
2019-10-14T09:00:00.000+02:00 2019-10-14T12:00:00.000+02:00 Utbildning i strukturerad intervjuteknik och kompetensbaserad rekrytering (Kalender för personalutbildningar) KTH Campus, lokal anges i platsbekräftelse (KTH, Stockholm, Sweden)Utbildning i strukturerad intervjuteknik och kompetensbaserad rekrytering (Kalender för personalutbildningar) -
Stoppdatum – program och programkurser
tisdag 2019-10-15
2019-10-15T00:00:00.000+02:00 2019-10-15T23:59:00.000+02:00 Beslut om inrättande av kurs för kommande läsår (Stoppdatum – program och programkurser) Beslut om inrättande av kurs för kommande läsår (Stoppdatum – program och programkurser) -
Stoppdatum – program och programkurser
tisdag 2019-10-15
2019-10-15T00:00:00.000+02:00 2019-10-15T23:59:00.000+02:00 Beslut om reviderad kursplan inför vårterminen 2020 (Stoppdatum – program och programkurser) Beslut om reviderad kursplan inför vårterminen 2020 (Stoppdatum – program och programkurser) -
Kalender för personalutbildningar
tisdag 2019-10-15, 09.00 - 16.30
Plats: KTH campus - sal meddels i platsbekräftelsen
2019-10-15T09:00:00.000+02:00 2019-10-15T16:30:00.000+02:00 Retorik i mötet med andra - att tala så du når målgruppen (Kalender för personalutbildningar) KTH campus - sal meddels i platsbekräftelsen (KTH, Stockholm, Sweden)Retorik i mötet med andra - att tala så du når målgruppen (Kalender för personalutbildningar) -
Licentiatseminarier
Företagsekonomi
tisdag 2019-10-15, 10.00
Plats: Bora Bora, Teknikringen 10B, Stockholm (English)
Licentiand: Cynthia Sin Tian Ho , Bank och finans
2019-10-15T10:00:00.000+02:00 2019-10-15T10:00:00.000+02:00 Bank branches and Entrepreneurship (Licentiatseminarier) Bora Bora, Teknikringen 10B, Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Bank branches and Entrepreneurship (Licentiatseminarier) -
Universitetsstyrelse
onsdag 2019-10-16, 08.30 - 12.30
Plats: Styrelserummet, Brinellvägen 8 plan 11
2019-10-16T08:30:00.000+02:00 2019-10-16T12:30:00.000+02:00 US-möte 2019-10-16 (Universitetsstyrelse) Styrelserummet, Brinellvägen 8 plan 11 (KTH, Stockholm, Sweden)US-möte 2019-10-16 (Universitetsstyrelse) -
Kalender för personalutbildningar
onsdag 2019-10-16, 09.30 - 11.30
Plats: KTH campus - sal meddelas i platsbekräftelsen
2019-10-16T09:30:00.000+02:00 2019-10-16T11:30:00.000+02:00 Har du koll på handläggning enligt förvaltningslagen? (Kalender för personalutbildningar) KTH campus - sal meddelas i platsbekräftelsen (KTH, Stockholm, Sweden)Har du koll på handläggning enligt förvaltningslagen? (Kalender för personalutbildningar) -
Övrigt
onsdag 2019-10-16, 12.15 - 12.35
Medverkande: Sven Grahn
Plats: Lecture hall: Munin, Teknikringen 8
2019-10-16T12:15:00.000+02:00 2019-10-16T12:35:00.000+02:00 Almaz and TKS, hidden in full view (Övrigt) Lecture hall: Munin, Teknikringen 8 (KTH, Stockholm, Sweden)Almaz and TKS, hidden in full view (Övrigt) -
Licentiatseminarier
torsdag 2019-10-17, 10.00
Plats: FB42, Roslagstullsbacken 21, AlbaNova universitetscentrum, Stockholm (English)
Licentiand: Marcus Pernow , Partikel- och astropartikelfysik
2019-10-17T10:00:00.000+02:00 2019-10-17T10:00:00.000+02:00 Phenomenology of SO(10) Grand Unified Theories (Licentiatseminarier) FB42, Roslagstullsbacken 21, AlbaNova universitetscentrum, Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Phenomenology of SO(10) Grand Unified Theories (Licentiatseminarier) -
Disputationer
Teknisk materialvetenskap
fredag 2019-10-18, 10.00
Plats: Kollegiesalen, Brinellvägen 8, Stockholm (English)
Respondent: Henry Persson , Materialvetenskap
2019-10-18T10:00:00.000+02:00 2019-10-18T10:00:00.000+02:00 Conversion of Biomass to Renewable Liquid Feedstocks in Pyrolysis-based Applications (Disputationer) Kollegiesalen, Brinellvägen 8, Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Conversion of Biomass to Renewable Liquid Feedstocks in Pyrolysis-based Applications (Disputationer) -
Disputationer
Byggvetenskap
måndag 2019-10-21, 09.30
Plats: F3, Lindstedtsvägen 26, KTH Campus, Stockholm (English)
Respondent: Penghua Teng , Byggvetenskap, Hydraulic and Hydrologic Engineering
2019-10-21T09:30:00.000+02:00 2019-10-21T09:30:00.000+02:00 CFD MODELLING AND EXPERIMENTS ON AERATOR FLOW IN CHUTE SPILLWAYS (Disputationer) F3, Lindstedtsvägen 26, KTH Campus, Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)CFD MODELLING AND EXPERIMENTS ON AERATOR FLOW IN CHUTE SPILLWAYS (Disputationer) -
Licentiatseminarier
Hållfasthetslära
tisdag 2019-10-22, 13.15
Plats: Seminar room, Dept. of Solid Mechanics, Teknikringen 8D, Stockholm (English)
Licentiand: August Brandberg , Hållfasthetslära (Inst.)
2019-10-22T13:15:00.000+02:00 2019-10-22T13:15:00.000+02:00 Insights in paper and paperboard performance by fiber network micromechanics (Licentiatseminarier) Seminar room, Dept. of Solid Mechanics, Teknikringen 8D, Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Insights in paper and paperboard performance by fiber network micromechanics (Licentiatseminarier) -
Övrigt
onsdag 2019-10-23, 09.00 - 16.00
Plats: Brinellvägen 8, Matsalen, Floor 4
2019-10-23T09:00:00.000+02:00 2019-10-23T16:00:00.000+02:00 Workshop - Development of a climate strategy for KTH (Övrigt) Brinellvägen 8, Matsalen, Floor 4 (KTH, Stockholm, Sweden)Workshop - Development of a climate strategy for KTH (Övrigt) -
Disputationer
Optik och fotonik
onsdag 2019-10-23, 10.00
Plats: FA32, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21, Stockholm (English)
Respondent: Eleonora De Luca , Kvant- och biofotonik
2019-10-23T10:00:00.000+02:00 2019-10-23T10:00:00.000+02:00 Nonlinear Properties of III-V Semiconductor Nanowaveguides (Disputationer) FA32, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21, Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Nonlinear Properties of III-V Semiconductor Nanowaveguides (Disputationer) -
Licentiatseminarier
Betongbyggnad
onsdag 2019-10-23, 10.00
Plats: B25, Brinellvägen 23, Stockholm (English)
Licentiand: Rikard Hellgren , Betongbyggnad
2019-10-23T10:00:00.000+02:00 2019-10-23T10:00:00.000+02:00 Tillståndsbedömning av betongdammar i kallt klimat (Licentiatseminarier) B25, Brinellvägen 23, Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Tillståndsbedömning av betongdammar i kallt klimat (Licentiatseminarier) -
Utbildningsnämnden
onsdag 2019-10-23, 13.00 - 16.00
2019-10-23T13:00:00.000+02:00 2019-10-23T16:00:00.000+02:00 UN sammanträde 2019-10-23 (Utbildningsnämnden) UN sammanträde 2019-10-23 (Utbildningsnämnden) -
Kursregistrering - programkurs
torsdag 2019-10-24
2019-10-24T00:00:00.000+02:00 2019-10-24T23:59:00.000+02:00 Webbregistreringens FÖRSTA dag för kurser i läsperiod 2 (Kursregistrering - programkurs) Webbregistreringens FÖRSTA dag för kurser i läsperiod 2 (Kursregistrering - programkurs) -
Disputationer
Bioteknologi
torsdag 2019-10-24, 10.00
Plats: Kollegiesalen, Brinellvägen 8, Stockholm (English)
Respondent: Federica Ruggieri , Industriell bioteknologi, Biocatalysis
2019-10-24T10:00:00.000+02:00 2019-10-24T10:00:00.000+02:00 Transaminase Biocatalysis: Applications and Fundamental Studies (Disputationer) Kollegiesalen, Brinellvägen 8, Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Transaminase Biocatalysis: Applications and Fundamental Studies (Disputationer) -
Disputationer
Kemi
torsdag 2019-10-24, 10.00
Plats: sal F3, Lindstedtsvägen 26, Stockholm (English)
Respondent: Leila Josefsson , Skolan för kemi, bioteknologi och hälsa (CBH)
2019-10-24T10:00:00.000+02:00 2019-10-24T10:00:00.000+02:00 Bioanalysis using capillary electrophoresis and mass spectrometry (Disputationer) sal F3, Lindstedtsvägen 26, Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Bioanalysis using capillary electrophoresis and mass spectrometry (Disputationer) -
Kalender
to 2019-10-24, 12.00 - fr 2019-10-25, 14.00
Medverkande: Se program
Plats: Se program länk
2019-10-24T12:00:00.000+02:00 2019-10-25T14:00:00.000+02:00 Crowd Helix Health event 24-25 oktober (Kalender) Se program länk (KTH, Stockholm, Sweden)Crowd Helix Health event 24-25 oktober (Kalender) -
Licentiatseminarier
Bro- och stålbyggnad
torsdag 2019-10-24, 13.00
Plats: M108, Brinellvägen 23, Stockholm (English)
Licentiand: Oskar Skoglund , Bro- och stålbyggnad
2019-10-24T13:00:00.000+02:00 2019-10-24T13:00:00.000+02:00 Innovative structural details using high strength steel for steel bridges (Licentiatseminarier) M108, Brinellvägen 23, Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Innovative structural details using high strength steel for steel bridges (Licentiatseminarier) -
Övrigt
torsdag 2019-10-24, 15.00 - 16.00
Medverkande: Fiona Harrison (Caltech)
Plats: Lecture Hall FR4 Oskar Kleins Auditorium, Roslagstullsbacken 21
2019-10-24T15:00:00.000+02:00 2019-10-24T16:00:00.000+02:00 Highlights from the Nuclear Spectroscopic Telescope Array (NuSTAR) (Övrigt) Lecture Hall FR4 Oskar Kleins Auditorium, Roslagstullsbacken 21 (KTH, Stockholm, Sweden)Highlights from the Nuclear Spectroscopic Telescope Array (NuSTAR) (Övrigt) -
Disputationer
fredag 2019-10-25, 09.00
Plats: Atrium, Nobels väg 12B, Wargentinhuset, solna (English)
Respondent: Diana Mahdessian , Cellulär och klinisk proteomik
2019-10-25T09:00:00.000+02:00 2019-10-25T09:00:00.000+02:00 Spatiotemporal characterization of the human proteome (Disputationer) Atrium, Nobels väg 12B, Wargentinhuset, solna (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Spatiotemporal characterization of the human proteome (Disputationer) -
Disputationer
fredag 2019-10-25, 10.00
Plats: F3, Lindstedtsvägen 26, Stockholm (English)
Respondent: Xin-Feng Wei , Fiber- och polymerteknologi
2019-10-25T10:00:00.000+02:00 2019-10-25T10:00:00.000+02:00 Ageing behavior of plastics used in automotive fuel systems (Disputationer) F3, Lindstedtsvägen 26, Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Ageing behavior of plastics used in automotive fuel systems (Disputationer) -
Disputationer
Optik och fotonik Elektro- och systemteknik
fredag 2019-10-25, 10.00
Plats: Ångdomen, Osquars backe 31, Stockholm (English)
Respondent: Floria Ottonello Briano , Mikro- och nanosystemteknik
2019-10-25T10:00:00.000+02:00 2019-10-25T10:00:00.000+02:00 Mid-infrared photonic devices for on-chip optical gas sensing (Disputationer) Ångdomen, Osquars backe 31, Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Mid-infrared photonic devices for on-chip optical gas sensing (Disputationer) -
Batch Sorption Studies of Aqueous Cadmium and Lead from Contaminated Water onto Selected Biosorbents
Disputationer
Mark- och vattenteknik
fredag 2019-10-25, 14.00
Plats: F3, Lindstedtsvägen 26, KTH Campus, STOCKHOLM (English)
Respondent: Grace Kizito Bakyayita , Vatten- och miljöteknik, Makerere University, Kyambogo University, Land and Water Resources Engineering
2019-10-25T14:00:00.000+02:00 2019-10-25T14:00:00.000+02:00 Batch Sorption Studies of Aqueous Cadmium and Lead from Contaminated Water onto Selected Biosorbents (Disputationer) F3, Lindstedtsvägen 26, KTH Campus, STOCKHOLM (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Batch Sorption Studies of Aqueous Cadmium and Lead from Contaminated Water onto Selected Biosorbents (Disputationer) -
Disputationer
Industriell ekologi
måndag 2019-10-28, 14.00
Plats: F3, Lindstedtsvägen 26, Stockholm (English)
Respondent: Joseph Pechsiri , Hållbar utveckling, miljövetenskap och teknik
2019-10-28T14:00:00.000+01:00 2019-10-28T14:00:00.000+01:00 Nutrient Recovery as an Added Benefit to Harvests of Photosynthetic Marine Biomass (Disputationer) F3, Lindstedtsvägen 26, Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Nutrient Recovery as an Added Benefit to Harvests of Photosynthetic Marine Biomass (Disputationer) -
Kalender för personalutbildningar
tisdag 2019-10-29, 15.15 - 16.30
Plats: sal D33, Lindstedtsvägen 5
2019-10-29T15:15:00.000+01:00 2019-10-29T16:30:00.000+01:00 Livs- och karriärplanering (Kalender för personalutbildningar) sal D33, Lindstedtsvägen 5 (KTH, Stockholm, Sweden)Livs- och karriärplanering (Kalender för personalutbildningar) -
Övrigt
onsdag 2019-10-30, 12.15 - 12.35
Medverkande: Sven Grahn
Plats: Lecture hall: Munin, Teknikringen 8
2019-10-30T12:15:00.000+01:00 2019-10-30T12:35:00.000+01:00 ELINT from orbit, as secret as it can get (Övrigt) Lecture hall: Munin, Teknikringen 8 (KTH, Stockholm, Sweden)ELINT from orbit, as secret as it can get (Övrigt) -
Övrigt
torsdag 2019-10-31, 13.00 - 17.00
Plats: Lecture Hall F2, Lindstedtsvägen 26
2019-10-31T13:00:00.000+01:00 2019-10-31T17:00:00.000+01:00 Space Rendezvous: Moon Landing 50 years (Övrigt) Lecture Hall F2, Lindstedtsvägen 26 (KTH, Stockholm, Sweden)Space Rendezvous: Moon Landing 50 years (Övrigt) -
Disputationer
torsdag 2019-10-31, 14.00
Plats: F3, Lindstedtsvägen26, KTH, Stockholm (English)
Respondent: Jonas Adler , Matematik (Avd.)
2019-10-31T14:00:00.000+01:00 2019-10-31T14:00:00.000+01:00 Data-driven Methods in Inverse Problems (Disputationer) F3, Lindstedtsvägen26, KTH, Stockholm (English) (KTH, Stockholm, Sweden)Data-driven Methods in Inverse Problems (Disputationer)