Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

”Det är det kollegiala som gör en akademi”

Porträttbilder på Pernilla Hagbert och Eva Malmström
Pernilla Hagbert, forskare och vice ordförande i fakultetsnämnden på Skolan för arkitektur och samhällsbyggnad samt Eva Malmström, professor och vice ordförande i fakultetsnämnden på Skolan för kemi, biologi och hälsa. Foto: KTH och Jon Lindhe.
Publicerad 2026-08-04

Skolornas fakultetsnämnder har varit verksamma i snart tre år. I höst är det åter dags att välja in nya lärarledamöter. Eva Malmström och Pernilla Hagbert båda vice ordförande i sina skolors fakultetsnämnder vittnar om tre lärorika år av starkt engagemang i de kollegiala frågorna.

Om höstens val till fakultetsnämnderna

Mandatperioden för de nuvarande sex lärarledamöter i skolornas fakultetsnämnder löper ut vid årsskiftet. Nya ledamöter ska därför väljas för perioden 1 januari 2027–31 december 2029.

Nomineringsperioden pågår 17–31 augusti och då kan anställda, studenter och andra verksamma vid KTH nominera kandidater. De som nomineras ska vara tillfrågade och ha accepterat nomineringen.

Val av lärarledamöter till skolans fakultetsnämnd

– Kollegialiteten är grundbulten i ett universitet – att vara delaktig i processer och beslut. Det är otroligt viktigt för en akademi att kunna bryta olika aspekter och perspektiv mot varandra, säger Eva Malmström.

Hon påtalar att det kanske är allra viktigast nu, med tanke på det rådande läget i omvärlden där demokratin på sina håll är hotad och att det ibland kan råda märkliga förhållningssätt till sanningar och resultat.

– Universiteten ska vara oberoende kunskapsgeneratorer. Det är allt viktigare nu, så vi måste verkligen stå upp för det.

Pernilla Hagbert tycker att rollen hon har i fakultetsnämnden har varit en väg att komma in i KTH:s organisation. Arbetet har gett henne möjlighet att lyfta blicken från det dagliga jobbet till skolnivå och skaffa sig en överblick.

Konkreta resultat

På frågan om konkreta arbetsresultat fastslår Pernilla Hagbert att kvaliteten har blivit mycket bättre på underlag inför olika typer av beslut, bland annat rutinen för inrättande av ny kurs.

– Vi har jobbat jättemycket för att få till bra beslutsprocesser tillsammans med VS. Nu är det fler ögon som granskar handlingarna, vilket gör det lättare för fakultetsnämnden att fatta beslut, säger Pernilla Hagbert.

Hon nämner också att inrättandet av anställningsutskottet har varit värdefullt. Det medförde att anställningsfrågorna, som tidigare hanterades centralt, nu har kommit närmare skolorna.

Eva Malmström betonar att arbetet i skolans fakultetsnämnd är mycket stimulerande.

– Trots att jag har jättemycket erfarenhet av KTH sedan tidigare har jag lärt mig ännu mer om de dilemman som ibland kan uppstå inför olika typer av beslut. Det är sällan någonting är enbart svart eller vitt, utan det är alla nyanser av grått. Det är berikande, för man förstår ännu mer hur mångfacetterat KTH är, och ska vara.

Viktigt att informera

När det kommer till kännedom och intresse för det kollegiala arbetet i fakultetsnämnden menar Pernilla Hagbert att det är lite ojämnt fördelat på hennes skola, men att det är angeläget att sprida information om nämndens arbete på olika sätt inom skolan. Bland annat intervjuas en av deltagarna efter varje fakultetsnämndmöte och den intervjun publiceras i skolans nyhetsbrev.

– Det är ett bra sätt att avrapportera vad som har behandlats på mötet och berätta vad som är på gång, säger Pernilla Hagbert.

Eva Malmström konstaterar:

– Nu har vi tränat under tre år och vi lär oss hela tiden – det är ett konstant lärande. Det är bra att reflektera över var vi är idag och hur vi vill ta oss framåt. Jag brukar säga att jag är så oerhört stolt över att få vara med och bidra i återuppbyggandet av det kollegiala inflytandet på KTH. Jag tycker att det är så himla viktigt.

Text: Marianne Norén

Innehållsansvarig:redaktion@kth.se
Tillhör: Aktuellt
Senast ändrad: 2026-08-04