Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

Amelie om ny anställningsordning på KTH

Publicerad 2026-05-06

Skolchef Amelie Eriksson Karlström skriver om utkastet till en ny anställningsordning för KTH som skolorna har möjlighet att lämna kommentarer på.

Hösten 2024 presenterades en utredning av KTH:s karriärsystem och under det senaste året har en arbetsgrupp på KTH arbetat vidare med att konkretisera flera av förslagen i utredningen. Nu har det presenterats ett utkast till ny anställningsordning för KTH som skolorna har möjlighet att lämna kommentarer på. I dokumentet finns det förslag på nya typer av läraranställningar och befattningar, till exempel lektor utanför den akademiska karriärvägen och infrastrukturspecialist. Det har också gjorts en översyn av bedömningsgrunderna för anställning och befordran till universitetslektor och professor, med syftet att tydliggöra kraven. Enligt det nya förslaget ska en universitetslektor ha rätt att ansöka om att prövas för befordran till professor.

Jag tycker att många av förslagen är bra och att arbetsgruppen har gjort ett mycket gediget arbete. KTH:s verksamhet skiljer sig dock åt mellan olika skolor och miljöer och det är möjligt att alla inte kommer att vara nöjda med den föreslagna anställningsordningen. Skolans fakultetsnämnd kommer att hämta in synpunkter från skolans lärare och forskare och vi planerar en diskussion vid nästa skolmöte, som hålls den 25 maj. Jag hoppas att många vill bidra till skolans remissvar i denna viktiga fråga! Remisshandlingarna finner du på denna sida , under "Remisshandlingar vårterminen 2026".

Amelie