Nya JML-affischer uppmuntrar till inkludering i vardagen
Har du sett den nya affischen i köket? Efter den framgångsrika JML-kampanjen 2025 är teamet bakom affischerna – Andrea Eriksson, Antonio Capezza, Fred Marques Penha och Patrik Ståhl – tillbaka med nya budskap.
– Vi vill uppmärksamma situationer som kanske går obemärkta förbi för vissa, men som har stor betydelse för många, säger Fred Marques Penha.
Förra årets kampanj fungerade som en introduktion till olika ämnen och frågor kopplade till JML, med rapporter och publikationer i QR-koderna som underbyggde påståenden.
– Nu vill vi gå vidare med checklistor, som samtidigt blir riktlinjer för inkludering och acceptans. Sammantaget är målet detsamma: självreflektion och att väcka diskussion. Vi vill uppmärksamma situationer som kanske går obemärkta förbi för vissa, men som har stor betydelse för många, säger Fred Marques Penha.
På vilket sätt gjorde förra årets kampanj skillnad?
– Den gjorde skillnad genom att bidra till diskussioner kring de ämnen som lyftes på affischerna, bland annat vad jämlikhet faktiskt innebär i praktiken. Det bidrog till att synliggöra de här frågorna och skapade utrymme för reflektion och samtal. Min förhoppning är att de nya affischerna ska kunna bygga vidare på detta genom att vara ännu mer konkreta och tydligare visa hur var och en av oss i vardagen kan bidra till att stärka delaktighet, psykologisk trygghet och gemensamt lärande, säger Andrea Eriksson.
Vad är målet med årets kampanj?
– Jag hoppas att människor ska känna att de hör hemma här, precis som de är. Jag kommer från Venezuela, och precis som många andra internationella forskare växte jag upp på en plats där inte alla kan känna sig fria att vara sig själva öppet. Den friheten känner jag nu. Jag vill att studenter och kollegor med liknande bakgrund ska veta att våra laboratorier och föreläsningssalar är trygga platser, säger Antonio Capezza.
– Kampanjen växer med nya teman, fler deltagande avdelningar och en större räckvidd, bland annat via digitala skärmar runt om på KTH. En del av oss har också börjat sätta upp affischerna under pauserna i våra föreläsningar. Och vi arbetar för att visa hur omfattande JML egentligen är – långt bortom det som folk vanligtvis förknippar med jämställdhetsarbete. Det handlar om så mycket mer än så, fortsätter han.
Text: Åsa Karsberg