Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

Dual master: Kärnenergiteknik

Du som studerar masterprogrammet i kärnenergiteknik har möjlighet att åka på dual master-utbyte till Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) i Sydkorea, samt Tsinghua University i Kina.

Sydkorea: Korea Advanced Institute of Science and Technology (DM)

Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) är ett statligt forskningsinstitut med säte i Daejeon i Sydkorea, cirka en timmes tågresa från huvudstaden Seoul. Det är ett av Sydkoreas högst rankade universitet, med över 10 000 studenter.

Läs mer om DM-studier vid KAIST: Sydkorea: Korea Advanced Institute of Science and Technology (DM)

Kina: Tsinghua University

Tsinghua University är ett av de två bästa universiteten i Kina och rankas bland de 50 bästa i världen. Universitetet grundades 1911 och är beläget i Peking med 16 skolor och 56 institutioner. I dagsläget har Tsinghua ungefär 26,000 studenter och är ett bra val om forskning lockar.

Läs mer om DM-studier vid Tsinghua University: Kina: Tsinghua University (DM)