Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

Korrekta personuppgifter i KTH:s IT-system

KTH anpassar sig nu till svenska myndigheters hantering av personuppgifter. Det innebär att medarbetares namn och folkbokföringsadress ska överensstämma med registrerade uppgifter hos Skatteverket. Här ser du orsaken till det och hur du går tillväga om du behöver göra en justering hos Skatteverket.

Åtgärden är ett samarbete mellan personalavdelningen och programmet Rättssäker identitets- och åtkomsthantering vid KTH och kommer genomföras i juni 2026. 

Orsaker till förändringen

Detta görs för att personuppgifter i KTH:s system ska överensstämma med uppgifterna på personens ID-handling och bygger på följande aspekter: 

Säkerhet

  • En förutsättning för att kunna göra ID-kontroll 
  • Under 2026 blir korrekta personuppgifter en förutsättning för tillgång till KTH:s passersystem och access till KTH:s lokaler

Användarperspektiv

  • Korrekta uppgifter i KTH:s system säkerställer korrekt överföring av data till annan myndighet, exempelvis underlag för rätt skattesats 

Resurseffektivitet

  • Färre undantag att administrera och förvalta i KTH:s olika system 

Kontinuerlig uppdatering gentemot Skatteverket kommer att ske med början 2026-06-11 och innebär att: 

  • Medarbetares korrekta för- och efternamn kommer visas i KTH:s system, exempelvis: profilsidan, lönespecifikationen, personalkatalogen, som inloggad med KTH-konto, som avsändar- och mottagarnamn i mail etc 

  • Medarbetares uppgift i Skatteverkets folkbokföring återspeglas automatiskt i KTH:s system. Medarbetare behöver inte själv administrera ändringar i KTH:s system för exempelvis korrekt skattesats 

  • KTH kommer inte längre att kunna ändra dessa uppgifter manuellt 

Ändring av namnuppgifter hos Skatteverket 

De medarbetare som berörs av förändring av för- eller efternamn kommer att få mail om att deras uppgifter i KTH-HR avviker från deras uppgifter hos Skatteverket. Ifall de önskar bibehålla avvikande uppgifter behöver de själva kontakta Skatteverket så snart som möjligt för att säkerställa att eventuell ändring verkställs innan 2026-06-11. Medarbetare vars folkbokföringsadress skiljer sig från Skatteverkets uppgifter kommer inte få mail om detta då det inte går att få fram vilka som omfattas. 

Med hänsyn till Skatteverkets handläggningstid behöver eventuella ändringar anmälas omgående. Eventuella merkostnader som det kan innebära bekostas av individen själv. 

  • Vill du kontrollera dina uppgifter så gör du det i KTH-HR. Gå in på Min anställning, där ser du ditt namn. Klicka på raden om du även vill se adress och övriga uppgifter.   
  • Är du osäker på dina namnuppgifter så logga in på Skatteverket Mina sidor . Om du där ser fler namn än ditt tilltalsnamn och efternamn kan du välja att ange ditt tilltalsnamn här Namn | Skatteverket . På samma sida kan du ansöka om alla namnändringar. 

Vid frågor relaterat till systemet KTH-HR kontakta hrkth@kth.se  för övriga frågor kontakta it-support@kth.se