En förändringsrörelse: hur universitetsundervisning belönas och erkänns
Projektet innebär att, i ett internationellt universitetssamarbete, utveckla kunskapen om hur undervisning kan belönas, en pågående förändring som sker idag vid ett stort antal högre lärosäten runt om i världen. Best practices samlas in och delas. Från Sverige deltar KTH, Chalmers och Lund.
Projektkontext
Under de senaste decennierna har det funnits allt fler krav på att reformera kriterierna för akademisk karriärutveckling. En oro finns över undervärderingen av universitetsundervisning i anställnings- och befordringsprocesser. Ett globalt skifte är nu på gång, då banbrytande forskningsintensiva universitet omprövar hur de belönar undervisning i akademiska karriärer. De introducerar initiativ som skulle kunna omdefiniera hur undervisning stöds och erkänns inom hela sektorn. Kraften i förändringen har ökat i takt med att universiteten går samman med nationella och globala likasinnade för att driva tvärinstitutionella reformer av karriärvägar och befordringskriterier.
Denna globala rörelse har nu nått en brytpunkt, med en kritisk massa av institutioner som engagerar sig i banbrytande initiativ för att förbättra stödet, utvärderingen och belöningen för universitetsundervisning och lärande. Policyerna och praxisen vid dessa ledande universitet är transformerande och har potential att antas i stor utsträckning och integreras i hela högskolesektorn.
Syfte och Effektmål (outcome)
Projektets syfte är att, i ett internationellt universitetssamarbete, fördjupa och systematisera kunskapen i två delsteg; först via en intervjustudie med ledare och förändringsansvariga vid ett antal universitet och sedan via en anonym enkät öppen för samtliga akademiker vid deltagande universitet.
Projektresultat (output)
Projektet ska leverera följande konkreta resultat:
- Fas 1 (arbetet görs 2024): Studien ”Mapping the global movement for change to the reward of university teaching” som baseras på intervjuer med 131 ledare och förändringsledare från hela världen, som alla är engagerade i att förbättra systemen för utvärdering, stöd och belöning för universitetsundervisning
- Genomlysning av den globala förändringsrörelsen.
- Best practice-lösningar från hela världen samlas in och delas.
- Fas 2 (arbetet görs 2025): ”2025 Teaching Cultures Survey”, som är baserad på en anonym enkät öppen för hela den akademiska världen vid varje deltagande universitet. 12 071 akademiker från 17 universitet, spridda över nio länder och fyra kontinenter, deltog.
Tidplan
Startdatum: 2023-11-01
Slutdatum: 2026-02-01
Projektdokumentation
Du som har KTH-ID kan läsa projektdokumentationen, som ligger i OneDrive, i inloggat läge.
- Poster: Poster_FrU24ht_2327-KTH_ChangeMovement.pdf
- Projektdirektiv: Projektdirektiv_FrU23_2327-KTH_ChangeMovement.pdf
Slutresultat
- Resultat1_2327-KTH_2025-Global-mapping-report.pdf (engelska)
- Resultat2_2327-KTH_Teaching-Cultures-Survey-March-2026.pdf (engelska)
- Utöver rapporterna ovan finns flera resurser för det praktiska arbetet med att förändra hur universitetsundervisning belönas och erkänns: advancingteaching.com/resources (engelska)