Lunch 'n' Learn: Kursvärdering och kursanalys – ett år med nytt system
Hur används det nya systemet för kursvärdering och kursanalys vid KTH – och vad har vi lärt oss efter det första året? I detta Lunch ’n’ Learn presenteras statistik och erfarenheter som ger en tydlig bild av hur studenter och lärare använder systemet idag, samt vilka möjligheter och utmaningar som finns i arbetet med kursutveckling.
I detta Lunch ’n’ Learn presenterar Elisabet Lövkvist från E‑lärande statistik, fakta och insikter från det första året med det nya systemet för kursvärdering och kursanalys, som infördes för alla kurser från och med period 3 vårterminen 2025.
Gästföreläsarna Patrik Hilber och Markus Hidell från EECS-skolan medverkar också och delar sina erfarenheter av hur systemet och dess statistik kan användas för att stödja och utveckla utbildningen i praktiken.
Innehållsförteckning
00:00 Elisabet Lövkvist visar hur man använder systemet KTH Course Evaluation.
10:34 Användningsstatistik för systemet KTH Course Evaluation
15:46 Några tips från Elisabet.
16:56 Markus Hidell och Patrik Hilber visar hur de använder KTH Course Evaluation vid EECS-skolan.