Skip to main content

ABE Doctoral Student Council

Here you will find contact information for the school's doctoral student council and a list of doctoral student representatives on the school's other councils/advisory boards.

ABE Doctoral Student Council - Board

Name Contact

Boel Berg Wincent, chair

abe-chair@dr.kth.se

Elina Merdymshaeva, deputy chair

abe-vicechair@dr.kth.se

Zoé Barjot, treasurer abe-presidium@dr.kth.se
Jens Bergenudd, webmaster abe-council@dr.kth.se
Mehmet Kaan Etikan, event manager abe-social@dr.kth.se
Sigvard Bast, responsible for education abe-edu@dr.kth.se

ABE Doctoral Student Council - Representatives

Name

Department

Programme

Contact
Lena Stina Andersson Arkitektur Arkitektur lsand@kth.se
Matilda Kautsky Arkitektur Arkitektur matilde.kautsky@arch.kth.se
Jacqueline Hoàng Nguyễn Arkitektur Konst, teknik och design Jacqueline.Hoang.Nguyen@konstfack.se
Emil Jansson Byggvetenskap Byggvetenskap emiljans@kth.se
Jens Bergenudd Byggvetenskap Byggvetenskap jbergenu@kth.se
Kaan Etikkan Byggvetenskap Byggvetenskap etikan@kth.se
Klara Müller Filosofi och historia Humanistiska och samhällsvetenskapliga studier av teknik, vetenskap och miljö klaramu@kth.se

Achim Klüppelberg

Filosofi och historia Historiska studier achimk@kth.se
Vakant Fastigheter och byggande Samhällsbyggnad: Management, ekonomi och juridik abe-board@dr.kth.se
Ioannis Ioannidis Samhällsplanering och miljö Planering och beslutsanalys ioannisi@kth.se
Erika Kriukelyte SEED Mark- och vattenteknik erikakri@kth.se
Hampus Berg Mårtensson SEED Mark- och vattenteknik  hmarten@kth.se
Joseph Llewellyn SEED -  josephll@kth.se

Programme responsible doctoral student (PAD)

Department Programme PAD; Deputy PAD Contact
Arkitektur Arkitektur

Adrià Carbonell Rabassa

adria.carbonell-rabassa@arch.kth.se

Arkitektur Konst, teknik och design Erik Sandelin -
Byggvetenskap Transportvetenskap

Anastasios Skoufas;

(Francesco Bruno)

skoufas@kth.se; (frabruno@kth.se)
Byggvetenskap Byggvetenskap

Mehmet Kaan Etikan

etikan@kth.se

Fastigheter och byggande Samhällsbyggnad: Management, ekonomi och juridik

Andrii Kozikov

-
Filosofi och historia Humanistiska och samhällsvetenskapliga studier av teknik, vetenskap och miljö

Erik Ljungberg

(Liubov Timonina)

ljueri@kth.se; (timonina@kth.se)

Samhällsplanering och miljö Planering och beslutsanalys Elise Perrault; (Loris Mazzaferro)

eepe@kth.se;

(lorism@kth.se)

Samhällsplanering och miljö Geodesi och Geoinformatik

Peter Nazval

nezval@kth.se
SEED Mark- och vattenteknik Sigvard Bast; (Elina Merdymshaeva)

sigvardb@kth.se; (elinamer@kth.se)

Doctoral student represenatatives in ABE school councils / advisory boards

Council Name Contact
Faculty Board

Matilde Kautsky

matilde.kautsky@arch.kth.se

Quality Advisory Board for Third Cycle Education

Joakim Fichtel fichtel@kth.se
School Management Advisory Board Boel Berg Wincent (Stf: Hampus Berg Mårtensson)

boelw@kth.se (hmarten@kth.se)

Gender equality, diversity and equal treatment issues (JML) group Ioannis Ioannidis ioannisi@kth.se