Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

Skalbar modul för Design Thinking

Projektet innebär design och implementation (prototyp) av en skalbar modul i Design Thinking som kan implementeras mer brett i kurser på KTH. Lärdomar från tidigare piloter i olika former ska samlas in och fungera som grund för fortsatt utveckling mot skalbarhet.

Mappade principer 

Projektet mappas till nedan ramverksprinciper:

P2. Förmåga att hantera omedgörliga problem för en hållbar samhällsutveckling

P5. Öppna experimentella miljöer 

P8. Flexibla och strukturerade studievägar

Definitioner av principerna  

Kontakt

Jens Hemphälä
Jens Hemphälä forskare

Detta projekt genomförs på Skolan för industriell teknik och management (ITM) inom programmet Framtidens utbildning (projektnr. 2513-ITM).  

Projektkontext

Design Thinking är en metod/process för att hantera mer innovativa och komplexa utmaningar och som efterfrågas i KTH:s kurser och program. Ett fåtal kurser finns på KTH men tillgängligheten för flertalet studenter är mycket begränsad. Under åren har piloter i olika former utförts och lärdomar från dessa måste samlas in och fungera som grund för fortsatt utveckling mot skalbarhet.  

I nuläget finns utmaningar med att möjliggöra att fler studenter på KTH får denna viktiga kompetens. Utmaningar har bl.a. berört skalbarhet, finansieringsmodell, ämnesintegrering, lärarkompetensutveckling, samt inlåsningseffekter i nuvarande kursstrukturer och program. Dessa utmaningar har genom tidigare utvecklingsinsatser identifierats och måste hanteras som designkrav till kreativa lösningar för att möjliggöra vidare implementering. 

Partners i projektet är Ivar Björkman på OpenLab  samt Kristina Nyström/Mana Farshid på Institutionen för Industriell ekonomi och organisation ( INDEK ).

Syfte/Effekt (outcome)

Fler av KTH:s studenter ska få möjlighet att öka sin förmåga att hantera omedgörliga problem för en hållbar samhällsutveckling genom en bredare användning av en skalbar modul i Design Thinking. 

Projektresultat (output)

En skalbar modul (prototyp) i Design Thinking som kan implementeras mer brett i kurser på KTH.  

Tidplan

Startdatum: 2025-08-01
Slutdatum: 2026-06-19 

Projektdokumentation

Du som har KTH-ID kan läsa den senaste projektdokumentationen, som ligger i OneDrive, i inloggat läge.

  • Poster: Projektets första poster kommer vid Storträffen 2025-12-01
Innehållsansvarig:framtiden@kth.se
Tillhör: KTH Intranät
Senast ändrad: 2025-10-14