Skalbar modul för Design Thinking
Projektet innebär design och implementation (prototyp) av en skalbar modul i Design Thinking som kan implementeras mer brett i kurser på KTH. Lärdomar från tidigare piloter i olika former ska samlas in och fungera som grund för fortsatt utveckling mot skalbarhet.
Projektkontext
Design Thinking är en metod/process för att hantera mer innovativa och komplexa utmaningar och som efterfrågas i KTH:s kurser och program. Ett fåtal kurser finns på KTH men tillgängligheten för flertalet studenter är mycket begränsad. Under åren har piloter i olika former utförts och lärdomar från dessa måste samlas in och fungera som grund för fortsatt utveckling mot skalbarhet.
I nuläget finns utmaningar med att möjliggöra att fler studenter på KTH får denna viktiga kompetens. Utmaningar har bl.a. berört skalbarhet, finansieringsmodell, ämnesintegrering, lärarkompetensutveckling, samt inlåsningseffekter i nuvarande kursstrukturer och program. Dessa utmaningar har genom tidigare utvecklingsinsatser identifierats och måste hanteras som designkrav till kreativa lösningar för att möjliggöra vidare implementering.
Partners i projektet är Ivar Björkman på OpenLab samt Kristina Nyström/Mana Farshid på Institutionen för Industriell ekonomi och organisation ( INDEK ).
Syfte/Effekt (outcome)
Fler av KTH:s studenter ska få möjlighet att öka sin förmåga att hantera omedgörliga problem för en hållbar samhällsutveckling genom en bredare användning av en skalbar modul i Design Thinking.
Projektresultat (output)
En skalbar modul (prototyp) i Design Thinking som kan implementeras mer brett i kurser på KTH.
Tidplan
Startdatum: 2025-08-01
Slutdatum: 2026-06-19
Projektdokumentation
Du som har KTH-ID kan läsa den senaste projektdokumentationen, som ligger i OneDrive, i inloggat läge.
- Poster: Projektets första poster kommer vid Storträffen 2025-12-01
- Projektdirektiv: Projektdirektiv_FrU25_2513-ITM_SkalbarDesignThinking_250613