Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

Feminist Sensing

Designing with the Menstruating Body through Leakiness and Tactfulness

Tid: Fr 2026-06-05 kl 13.00

Plats: Kollegiesalen, Brinellvägen 8, Stockholm

Videolänk: https://kth-se.zoom.us/s/65642056966

Språk: Engelska

Ämnesområde: Människa-datorinteraktion

Respondent: Nadia Campo Woytuk , Medieteknik och interaktionsdesign

Opponent: Laura Devendorf, University of Colorado Boulder

Handledare: Madeline Balaam, Medieteknik och interaktionsdesign; Marianela Ciolfi Felice, Medieteknik och interaktionsdesign

Exportera till kalender

Abstract

Den menstruerande kroppen har länge varit stigmatiserad, dold och under patriarkal kontroll. I takt med att sensorbaserade- och självspårningsteknologier i allt högre grad medierar hur människor lär känna sin menstruationscykel, finns det en risk att de reproducerar dessa värderingar genom att prioritera kvantifierad data och förbise de rika, kroppsliga och materiella dimensionerna av menstruationserfarenheter. Istället för att helt frångå datadrivna ansatser, undersöker forskningen som presenteras här hur kvantitativa och kvalitativa sätt att känna och mäta kan förenas i designlösningar som för oss närmare våra kroppar snarare än längre bort från dem.

Grundad i feministisk epistemologi, posthumanistisk feminism och feministisk nymaterialism, genom en “forskning genom design”-metodik (Research through Design), DIY-praktiker och mer-än-mänskliga designperspektiv, föreslås “feministisk sensning” – en specifik designkänslighet som beskriver hur man kan designa ‘med’ den menstruerande kroppen. Feministisk sensning beskrivs genom två sammanlänkade bidrag. Det första, “att skapa feministisk sensning” är ett designbegrepp som består av två delar: “läckighet” (leakiness), grundad i kroppens materialitet, kan erbjuda ett motstånd mot gränsdragningar och försök att dölja; samt “taktfullhet” (tactfulness), en känslighet för beröring och vem eller vad som teknologin rör vid. Det andra bidraget, “att praktisera feministisk sensning”, är ett metodologiskt bidrag, en reflektion kring vad det innebär att bedriva feministisk designforskning genom en situerad, kroppslig och politiskt engagerad praktik.

Dessa bidrag har vuxit fram ur sju sakkunniggranskade publikationer som beskriver: en design av en hudburen konduktivitetssensor för beröring av vaginala vätskor; deltagande workshops för att skapa intima teknologier; etiska dilemman i designarbete kring vaginan; samt spekulativa utforskningar av mer-än-mänsklig menstruationshantering med jord, djur och det vaginala mikrobiomet. Sammantaget utgör resultaten ett argument för “annorlunda sensning” (sensing otherwise)— en feministisk omsorg, materiell nyfikenhet samt radikal glädje och hopp.

Link to DiVA