Har du koll på offentlighet och sekretess i handläggningen?
Lunchseminariet Har du koll på offentlighet och sekretess i handläggningen? tar upp grundläggande centrala bestämmelser och begrepp avseende offentlighet och sekretess som är viktiga att känna till som handläggare/beslutsfattare på KTH. Seminariet hålls av förvaltningsjurister från universitetsförvaltningen.
Tid: On 2015-05-27 kl 10.30 - 13.30
Plats: KTH campus Valhallavägen, sal D3
Målgrupp
Handläggare, beslutsfattare och administrativ personal. Det är en fördel om du har genomgått utbildningen Har du koll på handläggning enligt förvaltningslagen tidigare.
Innehåll
Genomgång av centrala bestämmelser och begrepp avseende offentlighet och sekretess. Exempel på frågor som kommer att tas upp är: Vad innebär offentlighetsprincipen? Vad är en handling? Vad är en allmän handling? När kan uppgifter i en allmän handling vara hemliga? Hur ska man hantera en begäran om allmän handling?
Mål
Ge en introduktion till lagstiftning och regler gällande offentlighet och sekretess.
Format
Lunchseminarium, frågeställningar från deltagarna styr innehållet
Omfattning
3 h (inkl paus för enklare lunchmacka kl 11.30-12.00)
Kursavgift
Ingen. Finansieras centralt av KTH men en föranmälan krävs
Urval
Om det blir fler sökande än antalet platser sker en uttagning. Vi strävar då efter att sprida deltagarna mellan KTH:s skolor och att skapa balans mellan kvinnor och män i gruppen. Deltagarantalet är begränsat till 75 platser.
Kursledare
Maria Palma-Hakim och Mia Tjäder, förvaltningsjurister från Universitetsförvaltningen
Sista anmälningsdag har passerat. För sen anmälan ta kontakt med kontaktperson för utbildningen.
Kontakt
Jennie Reponen, Karriär- och kompetensutveckling, 08-790 7791, mailto