Chefsmodul - Samtalsmetodik och akut konflikthantering-FULLBOKAD
Hur agerar du metodiskt som ledare? Kursen ger en introduktion i hur du genom samtal i olika former med medarbetare skapar möjlighet till framåtskridande och förbättring både på individ- och gruppnivå vad gäller personlig utveckling, problemlösning och konflikthantering.
Tid: To 2015-03-19 kl 09.00 - Fr 2015-03-20 kl 12.00
Plats: KTH campus, sal E34
Datum
19/3 kl 9.00-16.00 samt 20/3 kl 9.00-12.00
Kursinnehåll
Kursen ger en introduktion i hur du genom samtal i olika former med medarbetare skapar möjlighet till framåtskridande och förbättring både på individ- och gruppnivå vad gäller personlig utveckling, problemlösning och konflikthantering.
Omfattning
1 och 1/2 dag
Kursledare
extern konsult
Kursavgift
Finansieras centralt av KTH.
Urval
Om det blir fler sökande än antalet platser sker en uttagning. Vi strävar då efter att sprida deltagarna mellan KTHs skolor och att skapa balans mellan kvinnor och män i gruppen. Deltagarantalet är begränsat till 16.
Kontakt
Johanna Ekander|Karriär- och kompetensutveckling, 08-790 7911 , mailto: ledarskap@kth.se