Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

Lärarlag och kritiska vänner

Projektet kommer att definiera rutiner för att bygga och underhålla lärarteam för alla större kurser och för att organisera "kritiska vänner"-grupper på alla avdelningar på skolan. Syftet är att säkra utbildningskvalitetsprocesser. Utvecklingsprojektet genomförs på Skolan för elektroteknik och datavetenskap inom ramen för KTH:s förändringsprogram Framtidens utbildning.

Bakgrund

Lärarlag och ”kritiska vänner”-grupper har i EECS-skolans tidigare kvalitetsarbete föreslagits som samarbetsformer för att förbättra situationen för lärare på stora kurser, gemensam kompetensutveckling och kvalitetssäkring (se rapporten Utbildningskvalitetsprocesser vid KTH EECS).

Vi har identifierat större kurser som skulle gynnas av lärarlag genom en enkät som skickats till samtliga programledare och studierektorer. Enkäten följdes upp med intervjuer. Slutsatsen är att vissa lärarlag samordnar undervisningen i ämnesrelaterade kurser som idag inte har lärarlag men som skulle gynnas av ett ökat samarbete, och olika exempel kan lyftas fram som goda exempel.

Mappning till Framtidens utbildningsprinciperna

Projektet mappas till de grönmarkerade principerna i ramverket för Framtidens utbildning:​

  • P9. En utvecklande utbildningskultur

  • P10. Kontinuerlig kompetensutveckling i lärarrollen
  • P11. Ett ledningssystem för kvalitetsutveckling

Definitioner av principerna

Syfte

Rekommendationer för implementering av lärarlag och grupper av ”kritiska vänner” för att:

Övergripande mål

Fastställa rutiner för att skapa och upprätthålla lärarlag för alla större kurser och för att organisera grupper av ”kritiska vänner”.

Viktiga milstolpar

Nulägesanalys; Förslag på hur lärarlag och kritiska vänner ska fungera och hur dessa kan upprätthållas; Pilot med kurser med stort behov av lärarlag eller kritiska vänner; Pilot utvärderas

Utmaningar

Att projektet inte har nått pilotfasen beror på att tidplanen i projektspecifikationen var för optimistisk. Kartläggningen blev mycket mer komplicerad än förväntat. En anledning är att rekommendationerna i rapporten baserades på en felaktig definition av ”kritiska vänner”-grupper. Även i grupparbetet på EECS Lärardag, där vi tydligt definierade ”kritiska vänner”-grupper, visade det sig att begreppet snabbt ledde till feltolkningar som påverkade diskussionerna.

Resultat och lärdomar

Identifierade kursgrupper som kommer att ha nytta av ett lärarteam.
Exempel på bästa praxis för olika former av samarbete som kan tolkas som lärarlag
Rekommendationer om hur man kan organisera lärarlag och ”kritiska vänner”-grupper.

Förslag till förbättringar

Förslag på hur lärarlag och kritiska vänner bör fungera och hur dessa kan upprätthållas: Vi anordnade en session på EECS Lärardag för att introducera begreppen (lärarlag och gruppen ”kritiska vänner”) och samla in feedback om fördelar och utmaningar i ett grupparbete som har lett till preliminära slutsatser som vi kommer att beskriva i projektrapporten.

Pilot och uppföljning: Kartläggningen tog mycket mer tid än förväntat, vilket innebar att vi inte har lyckats lansera en pilot med utvalda kurser enligt tidsplanen.

När vi formulerar rekommendationer är det viktigt att vi fokuserar på de förväntade positiva effekterna för enskilda lärare och skapar motivation; rekommendationerna får inte uppfattas som detaljstyrning och tidstjuvar.

Nästa steg

Börja med ett litet antal ”kritiska vänner”-grupper och lärarlag som är engagerade, hjälp dem att lyckas och gör framgången synlig.

Integrerat livslångt lärande​ (ABE-2301)
Omedgörliga problem i en hållbar kontext​ inom samhällsbyggnad (ABE-2302)
Designstudions pedagogiska landskap (ABE-2303)
Digital och kontinuerlig examination (CBH-2304)
Breddad och relevant rekrytering till masterprogram (CBH-2305)
Ökad genomströmning (CBH-2306)
Utveckling av programstrukturer på avancerad nivå (CBH-2307)
Masterprogram i hållbar digitalisering (EECS-2311)
Lärarlag och kritiska vänner (EECS-2312)
Kvalitet och mångfald i examination inom program (EECS- 2313)
Möbius – tekniskt basår i Södertälje (ITM-2314)
HING i Industriell teknik med en ingång och flera utgångar (ITM-2315)
Modularisering av studier på avancerad nivå (M-SPAN) (ITM-2316)
Production innovation and manufacturing lab (ITM-2317)
Nulägesanalyser för programombyggnad (SCI-2318)
Storskalig examination (SCI-2319)
Flexibelt inspelat material för aktivt lärande (SCI-2320)
Progression av studenters friläggningsförmåga (SCI-2321)
Datadriven meritvärdering vid antagning till masterprogram (SCI-2322)
Integrera ämnes- och yrkesrollsnära HU och JML (SCI-2323)