Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

Åtgärdat: SciLifeLabs interna lagringslösning Storage3

Publicerad 2025-05-16

Pågående driftstörning på SciLifeLabs interna lagringslösning Storage3.

System/Tjänst: In-house lagringen Storage3 på SciLifeLab. (NetApp)

Driftsstörning: Under de senaste dagarna har prestandaproblem observerats i SciLifeLab:s lagringssystem, vilket påverkar flera forskargrupper. Det är inte helt klart vad som har orsakat problemen. Det verkar finnas flera bidragande faktorer – men en trolig viktig faktor kan vara att datamigreringen från den gamla datahallen på SciLifeLab (alfa6) till den nya datahallen på Albanova har utlöst biverkningar.

Detta förstärks ytterligare av det faktum att SciLifeLab är en dataintensiv miljö, där lagringsbehovet har ökat avsevärt på senare tid.

Status: Åtgärdat

Vem påverkas: Alla som använder och monterar in-house lagringen. (Instrument, servrar och klientdatorer)

Hur driftstörningen påverkar dig: Data-integriteten är trygg, och inget ska vara förlorat på något vis. Problemet uttrycker sig i väldigt låga läshastigheter till den data som idag står lagrad.