Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

Frågor och svar om kursvärdering och kursanalys i det nya IT-systemstödet (24/4)

Vi på E-lärande välkomnar dig till detta tillfälle för frågor och svar om det nya IT-systemstödet för kursvärdering och kursanalys. Tillfället inleds med kort information om systemet, och sedan ägnas resten av tiden till deltagarnas frågor.

Tid: To 2025-04-24 kl 09.00 - 10.00

Videolänk: Zoom

Språk: Svenska och engelska

Medverkande: E-lärande

Exportera till kalender

Nytt IT-systemstöd för kursvärdering och kursanalys

Från och med läsperiod 3 i VT25 måste alla kurser göra kursvärdering och kursanalys i det nya IT-systemstödet. Mer information finns på sidorna Kursvärdering och kursutveckling .

Ställ dina frågor om att göra kursanalys

För kurser som slutade i P3 ska kursanalysen vara klarmarkerad senast den 4 maj. På detta frågetillfälle kan du ställa dina frågor om kursanalysen, t.ex. om du har problem att hitta rapporterna med och utan fritextsvar eller inte vet var du hittar kursanalysen.

Du är givetvis välkommen att ställa frågor om andra delar av systemet.

Fler former av support för e-lärande

Har du mer omfattande frågor rekommenderar vi att du bokar en personlig handledning  med E-lärande genom att mejla oss på epost e-learning@kth.se  . Du kan också boka en workshop  för dig och dina kollegor.