Produktplan, UPL KTH
UPL-projektet avslutades i oktober 2025 och arbetet pågår under 2026 med att överföra Utbildningsplanering i Ladok till förvaltning i linjeorganisationen. Efter projektets avslut återstår ett antal utvecklingsområden som systemförvaltningen arbetar vidare med. Här nedan finner du en överblick av pågående och planerat arbete som rör Utbildningsplanering i Ladok.
Planen prioriteras och uppdateras löpande utifrån leveranser från Ladokkonsortiet och framkomna behov från verksamheten.
2026
Kvartal 1
- Lansera stöd för att besluta om examinator på kurs i Ladok.
Status: KLART - Anpassa logiken för visning av utbildningsplaner i Kurs- och programkatalogen för att kunna visa utbildningsplaner giltiga från och med en given termin i kombination med programtillfällesstrukturer för kullar som startar en senare termin (det vill säga: förberedelser för att kunna fastställa utbildningsplaner som är giltiga tillsvidare).
Status: KLART - Fortsatt arbete med att utveckla tidplanerna för arbetet med utbildningssutbudet.
Status: KLART - Städa bort inaktuell information som hänvisar till det gamla systemstödet Kopps på intranätet.
Status: PÅGÅENDE, fortsätter i kvartal 3/4 - Utvärdera arbetet med läsårsplaneringen inför läsåret HT26/VT27 i Ladoks funktionalitet Utbudsomgång, i syfte att förbättra KTH:s arbetssätt och förmedla förbättringsförslag för användargränssnittet i Ladok till Ladokkonsortiet.
Status: KLART, men fortsätter
Kvartal 2
- Revidering av processtöd för Ny kurs i Ladok: inhämta och analysera feedback från användare på skolorna, implementera förbättringsönskemål.
Status: PÅGÅENDE, fortsätter i kvartal 3/4 - Starta planering för arbetet med läsårsplanering för program inför läsåret HT27/VT28.
Status: KLART - Produktionssätta processtöd och arrangera användarutbildningar och användarsupport för inmatning av utbildningsplaner i Ladok.
Status: KLART, men fortsätter i kvartal 3 - Stötta ledningskansliet i utformningen av stöddokumentet Vägledning för hantering av utbildningsplaner i Ladok.
Status: KLART
Kvartal 3
- Arrangera fortsatta användarutbildningar och användarsupport för inmatning av utbildningsplan i Ladok.
Status: PÅGÅENDE - Uppdatera Kurs- och programkatalogens integration mot Ladok utifrån Vägledning för hantering av utbildningsplaner i Ladok (flyttad från kvartal 2).
Status: PÅGÅENDE - Uppdatera arbetssätt och användarstöd för arbetet med läsårsplanering inför läsåret HT27/VT28.
Status: PÅGÅENDE - Upprätta användarutbildningar för UPL i Canvas och i samband med detta se över struktur för användarbehörigheter i Ladok
Status: PÅGÅENDE - Identifiera och definiera utvecklingsbehov i Ladok och i Kurs- och programkatalogen på kth.se, som följer av kommande ny riktlinje för utbildningsplaner
- Separera Kommentar till examination i Ladok till fast text respektive fritext inför revidering av kursplan (flyttad från kvartal 2)
- Revidering av processtöd för Ny kurs i Ladok: inhämta och analysera feedback från användare på skolorna, implementera förbättringsönskemål.
- Revision av lathundar för utbildningsplanering
- Utreda implementering av publicering av tidigare examinationer i Om kursen (Ny)
Kvartal 4
- Arrangera användarutbildningar och supportstugor till stöd för arbetet med läsårsplanering inför läsåret HT27/VT28
- Identifiera och definiera utvecklingsbehov i Ladok och i Kurs- och programkatalogen på kth.se, som följer av kommande ny riktlinje för utbildningsplaner
- Städa bort inaktuell information som hänvisar till det gamla systemstödet Kopps på intranätet. Status:
- Lansera canvasutbildningar för Utbildningsplanering i Ladok
- Utreda behov a processtöd för kurspaketeringstillfällen inför läsår HT28/VT29 (ny)
Ej planerat i tid
- Anpassningar till nytt CMS vid byte från Polopoly
- Samverkan med Ladokkonsortiet kring förbättrad hantering av utbildningsplanernas kurslistor i Ladok