Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

Fikasnack om studenters AI-användning med Olga Viberg, Yueling Fan, Antonia Sunna

Podden "Fikasnack om framtidens utbildning" – avsnitt 88

Avsnittsgrafik #88: KTH:s logotyp, bild på poddgästerna.

Hur använder studenter AI-verktyg idag? Olga Viberg, som undervisar och forskar på Skolan för elektroteknik och datavetenskap (EECS), koordinerar Framtidens utbildnings projekt inom AI och lärande. Olga, EECS-kollegan Yueling Fan och doktoranden Antonia Sunna fikasnackar med poddvärden Marcus Lithander om studenters AI-användning.

Tid: On 2026-11-18 kl 15.00 - 15.30

Plats: Förinspelad podd

Språk: Engelska

Medverkande: Marcus Lithander, Olga Viberg, Yueling Fan, Antonia Sunna

Exportera till kalender

Poddgäster: Olga Viberg, Yueling Fan, Antonia Sunna

Olga Viberg undervisar och forskar på Skolan för elektroteknik och datavetenskap (EECS) och tillhör fakultet vid digitalfutures.kth.se (engelska) . Olga är Framtidens utbildnings klusterledare för utvecklingsprojekten som fokuserar på AI och lärande: se Framtidens utbildnings utvecklingsprojekt och relaterade resurser på sidan Tema: AI i lärande och undervisning på KTH .

Yueling Fan forskar också på EECS, Institutionen för medieteknik och interaktionsdesign, om människoledd och ansvarsfull AI inom utbildning, med ett särskilt intresse för att utforma interaktioner mellan människor och generativ AI som stödjer metakognition, läraragens och självreglerat lärande.

Antonia Sunna började nyligen sina doktorandtjänst vid Institutionen för lärande (LES) på Skolan för industriell teknik och management (ITM). Under sina studier på civilingenjörsutbildningen i Medieteknik (examen VT26), jobbade hon som amanuens på avdelningen för digitalt lärande.

Olga, Yueling och Antonia fikasnackar med poddvärden Marcus Lithander om hur studenter använder AI-verktyg i utbildningen.

Antonia Sunna
Antonia Sunna doktorand asunna@kth.se Profil

Relaterade Fikasnack

Med relaterade avsnitt avses tidigare avsnitt som exempelvis relaterar till ämnet eller där en/flera poddgäster har i detta avsnitt.

TIDIGARE AVSNITT

Alla avsnitt i serie finns i våra kanaler:

Vill du skriva ut transkriberingsfilen i KTH Play hittar du transkriberings-funktionen om du klickar på 1. ikonen längst uppe till höger i videovyn (textningsfält kommer fram till vänster i videovyn) och 2. Klickar på 3-pricksmenyn som kommer fram efter 1:an.

Om du letar efter mer utförlig information om ett visst avsnitt, finns de också under Alla avsnitt .

Om Fikasnackspodden och Framtidens utbildning

Framtidens utbildning är ett förändringsprogram  på KTH som formellt startade december 2022 och pågår till och med 2027 – samma år som KTH firar 200 år. Podden Fikasnack om framtidens utbildning  bedrivs av programledningen för Framtidens utbildning för kunskapsdelning och perspektiv på utbildningsutveckling – på KTH och i omvärlden. Vår poddvärd Marcus Lithander samtalar över en kopp kaffe (fika) med gäster från KTH eller utifrån om framtidens utbildning i allmänhet och förändringsprogrammet i synnerhet.

Avsnitten spelas vanligtvis in live varannan onsdag, men ibland spelas de in i förväg, särskilt när vi besöker olika utbildningsmiljöer på KTH; då rekommenderar vi att ta del av poddavsnittet som videopoddar (på KTH Play eller YouTube).

Fråga lajv i Zoomchatten eller mejla i förväg

Eftersom vi oftast poddar lajv, så har du möjlighet att ställa frågor och kommentera under samtalets gång. Du kan också ställa frågor i förväg genom att mejla framtiden@kth.se .

Vad skulle du vilja lyssna på?

Mejla till framtiden@kth.se  (skriv "Fikasnack" i ämnesraden) dina önskemål på ämnen du skulle vilja höra mer om eller gäster du skulle vilja att vi bjöd in till podden. 

Poddvärd: Marcus Lithander

Lär känna vår poddvärd: Johan lämnar över till Marcus Lithander att leda podden "Fikasnack om framtidens utbildning"