Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

KTH-satsning banar väg för nytt kärnenergilabb

Man framför labbmaskin.
Pär Olsson, professor i fysik och kärntekniska material och prefekt för fysikinstitutionen på KTH. Foto: Jon Lindhe
Publicerad 2025-10-21

Ett av KTH:s strategiska forskningsinitiativ har gett utdelning i form av stora forskningsanslag från Energimyndigheten. Två projekt kammar hem hela utlysningen på 50 miljoner kronor – och lite till.

KTH tar storslam i Energimyndighetens utlysning. Jag tror att vi kan luta oss mot att vi är starka inom våra olika fält och att vi har satt ihop två väldigt övertygande ansökningar, säger Pär Olsson, professor i fysik och kärntekniska material och prefekt för fysikinstitutionen på KTH.

Energimyndighetens utlysning går till projekt som ska främja forskningsinfrastruktur samt testnings- och experimentinfrastruktur för framtida kärnkraft. Syftet är att bidra till en hållbar el- och energiförsörjning för att kunna genomföra den energi- och klimatomställning som krävs.

Ska tillverka fossilfri värme

Pär Olsson och hans forskarkollegors projekt NUCLEAR har beviljats 36 miljoner kronor för att bygga ett experimentellt forskningslaboratorium där de ska prova nya tekniker för att tillverka material och komponenter som kan användas i mindre kärnreaktorer, kallade små modulära reaktorer, SMR. Målet är att hitta nya sätt att tillverka fossilfri värme för användning i industrin, för elektrifiering och till samhällets behov.

Samtidigt beviljas även kollegan och KTH-professorn Pavel Kudinovs projekt ExPaNS drygt 17 miljoner kronor. Projektet ska skapa en kunskaps- och kompetensplattform för framtidens kärnkraft.

Får mer än i utlysningen

Det innebär att KTH-forskarna sammanlagt får mer än de 50 miljoner kronor som utlysningen ursprungligen bestod av.

– Vi var modiga och sökte mer, eftersom vi visste att Energimyndigheten fått mycket medel inom fältet. Det var värt att chansa och vi var övertygande så de valde att förändra utlysningen och dela ut mer pengar än vad de hade utlyst, säger Pär Olsson.

"Kom rätt i tiden"

Kärnkraftsforskningen sker inom ramen för Nexus , KTH:s strategiska satsning på kärnenergi.

– Det är ett tydligt kvitto på att det var ett strategiskt initiativ som kom rätt i tiden. Genom Nexus fick vi möjlighet att börja diskutera ny spännande forskning som vi inte haft förut. Vi har tidigare jobbat i egna spår, men initiativet gjorde att vi började tänka mer på hur vi kunde vara tvärvetenskapliga inom det här fältet, säger Pär Olsson.

Text: Sabina Fabrizi ( sabina@kth.se )

Läs om alla KTH:s strategiska forskningsinitiativ

Projektet NUCLEAR

Projektet ”Avancerat kärntekniskt laboratorium”, NUCLEAR, är ett samarbete mellan KTH, Luleå tekniska universitet samt företagen Westinghouse och Blykalla. Det tvååriga projektet syftar till att etablera ett forskningslaboratorium för kärntekniska material och komponenter. Infrastrukturen innebär ett viktigt steg i att stärka upp den nationella plattformen NuMaP .

Enligt Energimyndighetens bedömning är projektets nyttiggörande högt ”eftersom forskningslaboratoriet möjliggör forskning som nyttjar tekniker som inte finns tillgängliga i Sverige i dag och behovet av infrastrukturen har identifierats både i Sverige och inom internationella samarbeten”.

Projektet ExPaNS

Projektet ”Experimentell plattform för utveckling av nya reaktorer i Sverige”, ExPaNS, ska skapa en avancerad experimentell plattform för att bygga kompetens, kunskap och innovation för framtidens kärnkraft.

Framtidens reaktorer förlitar sig på passiva säkerhetssystem, vilket kräver kunskap om de fenomen som driver systemet i olika olycksscenarier. Blykylda reaktorer, populära kandidater för framtida utbyggnad, har nackdelen att blykylvätskan får reaktorkomponenterna att korrodera. Därför fokuserar projektet på att uppgradera befintliga forskningsanläggningar och bygga nya för att bedriva analys.

Innehållsansvarig:redaktion@kth.se
Tillhör: Aktuellt
Senast ändrad: 2025-10-21