ST Arbetsplatsombud

Arbetsplatsombudets roll är bland annat att vara förhandlingsmotpart i lokala frågor (där beslut fattas av närmsta chef), ge information till medlemmarna och att vara arbetsmiljöombud på arbetsplatsen.

Skolan för arkitektur och samhällsbyggnad (ABE)

Nadia Arman nadia.arman@abe.kth.se Fastigheter och byggande
Therese Gellerstedt tgel@kth.se Samhällsplanering och miljö
Sofia Jonsson sofijo@kth.se Avd. för historiska studier av teknik, vetenskap och miljö
Bibbi Nissan bibbi.nissan@abe.kth.se Transportvetenskap
Ann-Catrine Norrström ann-catrine.norrstrom@abe.kth.se Hållbar utveckling miljövetenskap och teknik 
Eva Pettersson evapett@kth.se Dean's Office
Henrik Stålhandske henrik.stalhandske@arch.kth.se Arkitektur
Stefan Trillkott stetri@kth.se Byggvetenskap

Skolan för bioteknologi (BIO)

Nina Bauer nbauer@kth.se Biotechnology

Skolan för kemivetenskap (CHE)

Skolan för datavetenskap och kommunikation (CSC)

Ulrika Hallstrand ulrikah@kth.se CSC skolan centralt

Skolan för elektro- och systemteknik (EES)

Erika Appel appel@kth.se Mikro- och nanosystem
Karin Karlsson Eklund kaka@ee.kth.se Reglerteknik (RT)
Håkan Ferm hakan.ferm@ee.kth.se Fusionsplasmafysik

Skolan för informations- och kommunikationsteknik (ICT)

Erik Edstam edstam@kth.se IT-ansvarig (Skolan för teknikvetenskap)

Skolan för teknikvetenskap (SCI)

Skolan för teknik och hälsa (STH)

Zofia Laine zofia.laine@sth.kth.se Administration och service
Lena Nordin lena.nordin@sth.kth.se Administration och service

Skolan för teknikvetenskaplig kommunikation och lärande (ECE)

Skolan för industriell teknik och management (ITM)

Dennis Andersson dennis@kth.se Utbildning, Materialvetenskap

Universitetsförvaltningen (UF)

I uppdraget som Arbetsplatsombud ingår att:

Stödja och företräda medlemmar

  • Lyssna, fånga upp och återkoppla frågor från och till medlemmar
  • Vara länk mellan medlemmar och den lokala fackstyrelsen
  • Samarbeta med skyddsombud
  • Företräda medlemmar i samverkan
  • Stödja medlemmar som vill ha hjälp och vid behov delta i förhandlingar/överläggningar med arbetsgivaren
  • Medverka vid nyanställningar

 Engagera och värva nya medlemmar

  • Informera medlemmar i aktuella frågor och vilka aktiviteter ST erbjuder
  • Bidra till att kompetensutveckla medlemmar i fackliga frågor
  • Engagera och aktivera medlemmar i fackliga frågor
  • Välkomna nyanställda och erbjuda medlemskap i ST
  • Välkomna nya ST medlemmar
Hjälpte denna sida dig?
Tack för din åsikt!
Till sidans topp