”Det är så värt tiden en lägger ner”
Hallå där Ulrica Edlund, professor i polymerteknologi vid skolan för kemi, bioteknologi och hälsa (CBH). Du är avgående lärarledamot i universitetsstyrelsen och efterträdare ska väljas in under våren 2026. Vad har det här styrelseuppdraget betytt för dig?
– Det är ett otroligt utvecklande och intressant uppdrag, och jag är tacksam för att jag fick kollegornas förtroende. Att delta i universitetsstyrelsen har gett mig en helt ny inblick och förståelse för hur KTH fungerar på insidan – vad som ligger bakom olika beslut och vilka strategier som styr universitetets framtida utveckling.
Vad är det bästa med uppdraget?
– Det är väldigt berikande att få dela tankar kring olika förslag och frågeställningar med andra inom KTH, men också med engagerade ledamöter från andra organisationer, företag och myndigheter, samt studenter. Det är givande att ta del av andras perspektiv och synsätt.
– Det är roligt att se hur engagerade studentledamöterna är i styrelsearbetet. De visar ett genuint intresse för att bidra till KTH:s utveckling.
Vilka är de viktigaste lärdomarna?
– Jag har naturligtvis lärt mig mycket om sakfrågorna, men också om hur universitetet fungerar som organisation. Jag trodde kanske att styrelsen skulle vara mer operativ än den faktiskt har mandat att vara. Förändringsarbete är komplext och tar tid – något som ibland kan vara frustrerande.
– Samtidigt har styrelsen stora möjligheter att vara strategisk, och det är väldigt intressant att få delta i de diskussionerna.
Vad krävs som lärarledamot?
– Uppdraget kräver en öppenhet för att kunna se bortom den egna verksamheten och ha ett helhetsperspektiv på KTH. Det behövs också en vilja att engagera sig i många olika frågor för att bidra till att göra KTH ännu bättre.
– Arbetet är inte särskilt betungande tidsmässigt, men inför varje styrelsemöte får ledamöterna förstås en omfattande mängd dokument att sätta sig in i.
Dina bästa tips till nya lärarledamöter?
– Läs på om vad universitetsstyrelsen gör och fundera över hur du vill engagera dig – vad du brinner för och vad du själv kan bidra med i styrelsearbetet.
Text: Marianne Norén