Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

Workshopserie om jämställdhet, inkludering och lika villkor

SCI genomför en serie JML-workshoppar med olika grupper inom skolan. Workshopparna är en del av ett fortsatt arbete för att fånga erfarenheter och utvecklingsbehov och ta dem vidare i SCI:s JML-arbete.

JML-workshoppar på SCI – arbetet fortsätter

På KTH samlas arbetet med jämställdhet, mångfald och lika villkor under begreppet JML. JML är ett fokusområde för Skolan för teknikvetenskap (SCI). 

Doktorander och postdoktorer på SCI – första steget hösten 2025

Under hösten 2025 genomfördes fyra workshoppar med doktorander och postdoktorer på SCI. Syftet var att fånga deras erfarenheter och synpunkter på:

  • vad doktorander och postdoktorer själva kan bidra till

  • vad de vill att fakultet, PI och handledare arbetar vidare med.

Frågor som lyftes handlade bland annat om:

  • handledning och beroendeställning

  • roller och förväntningar

  • stöd och kontaktvägar

  • arbetsplatskultur och inkludering.

Under hösten 2026 kommer vi att publicera en rapport om workshopserien med mer information.

Synpunkterna fördes vidare till fakulteten

Under våren 2026 genomförde institutionerna workshoppar med fakultet och andra PI/handledare. Workshopparna byggde vidare på frågor som doktorander och postdoktorer hade lyft.

Fakulteten diskuterade möjliga arbetssätt och åtgärder inom bland annat handledning, roller och förväntningar, stöd och kontaktvägar, kultur och bemötande samt uppföljning.

Från workshop till fortsatt utveckling

Workshopparna är en del av ett längre arbete. Resultaten används för att identifiera vad som behöver utvecklas, på vilken nivå frågorna bäst hanteras och hur arbetet ska följas upp.