Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

Spelregler och förhållningssätt

Här kan du få svar på frågor om projektet lokaloptimering för verksamhetsstödet som kopplar till spelregler och förhållningssätt.

När bestäms spelregler?

Spelregler kommer att tas fram under hösten och kommer att utvärderas efter projektets färdigställande. 

Kommer spelgrelerna vara gemensamma för alla eller skilja sig åt mellan olika hemzoner?

För att förnkla vill vi ha så lika spelregler som möjligt i alla fastigheter. 

Kommer man kunna sitta på en plats en hel dag?

Vi kommer tillsammans ta fram spelregler och förhållningssätt under hösten för hur man använder lokalerna. Dessa kommer att utvärderas och vid behov anpassas. 

Kommer det bli fri sittning så att man kan sätta sig var som helst i VS lokaler?

Som grundprincip kommer man kunna sitta var man vill inom VS lokaler men det kan finnas ett fåtal undantag på grund av säkerhetsgränser. Hem-zonen är där verksamheten har sin förvaring och blir därför den naturliga plats dit man går för att samarbeta med sina närmaste kollegor. Den fria sittningen gör att man kan sätta sig med kollegor från andra avdelningar när man samarbetar med dem.