Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

Riktlinjer för anställa med timlön/arvode

Timlön utbetalas till personer som anställs per timme. Följande instruktioner är till för att informera om de regler som finns och för att underlätta hanteringen av anställningar per timme/arvodister. Vid frågor, välkomna att kontakta personalstaben.

Viktigt att tänka på

  • Inga arbetsuppdrag får påbörjas eller utlovas innan de godkänts av avdelningschef och HR. 
  • En anställningsbekräftelse ska alltid finnas innan arbetet inleds. 

Rutin för att anställa timanställd/arvodist

Timanställning och arvoden används främst för kortare uppdrag, exempelvis för kursassistenter. Generellt bör timlön och arvoden användas sparsamt. En timanställd/ arvodist anställs enligt § 5.1 i lagen om anställningsskydd (1982:80). För längre, regelbundna uppdrag rekommenderas istället en amanuensanställning (gäller endast studenter).

Läs mer om amanuenser

KTH:s avtalade timlönebelopp

Processbeskrivning 

  1. Uppdragsbeskrivning: 
    • a) Fyll i en uppdragsbeskrivning .
    • b) Skicka till avdelningschef med kopia till Vhc för kännedom (mejl eller signatur). 
  2. Nyanställning eller förlängning: 
  3. HR:s ansvar: 
    • a) Kontrollera LAS (max 360 dagar). 
    • b) Begär godkännande från avdelningschef via mejl. 
    • c) Upprätta anställningsbekräftelse för underskrift av HR och den timanställda. 
  4. Arbetsstart: 
    • HR återkopplar till uppdragsgivaren när personen får påbörja arbetet. 
  5. Tidsrapportering: 
    • a) Den timanställda rapporterar timmar löpande i KTH-HR enligt guide
    • b) För enstaka uppdrag eller arvoden (t.ex. opponent) används arvodesblankett, ur blankettarkivet
  6. Godkännande: 
    • Timmar granskas i KTH-HR innan avdelningschef attesterar. 

Anställning av arvodist utan personnummer 

Tre olika scenarier gäller: 

  1. Person vistas i Sverige minst ett år: Personen ska folkbokföra sig och ansöka om personnummer hos Skatteverket. 
  2. Person vistas i Sverige mindre än sex månader: HR, ITM kan ansöka om SINK (skatt för utomlands bosatta). Läs mer om SINK här. 
  3. Person vistas i Sverige 6–12 månader: Personen ansöker själv om preliminär A-skatt hos Skatteverket. 

Handläggningstid

Det tar cirka åtta veckor för Skatteverket att behandla ärendet. Personen får då ett samordningsnummer istället för personnummer.