Riktlinjer för anställa med timlön/arvode
Timlön utbetalas till personer som anställs per timme. Följande instruktioner är till för att informera om de regler som finns och för att underlätta hanteringen av anställningar per timme/arvodister. Vid frågor, välkomna att kontakta personalstaben.
Rutin för att anställa timanställd/arvodist
Timanställning och arvoden används främst för kortare uppdrag, exempelvis för kursassistenter. Generellt bör timlön och arvoden användas sparsamt. En timanställd/ arvodist anställs enligt § 5.1 i lagen om anställningsskydd (1982:80). För längre, regelbundna uppdrag rekommenderas istället en amanuensanställning (gäller endast studenter).
Processbeskrivning
- Uppdragsbeskrivning:
- a) Fyll i en uppdragsbeskrivning .
- b) Skicka till avdelningschef med kopia till Vhc för kännedom (mejl eller signatur).
- Nyanställning eller förlängning:
- Nyanställning: Fyll i underlag för anställningsbekräftelse (docx 29 kB) och mejla till HR på persadm@itm.kth.se .
- Förlängning: Mejla HR med avdelningsnamn samt period för uppdraget (till- och från-datum).
- Om personen saknar personnummer, se särskilda rutiner längre ner.
- HR:s ansvar:
- a) Kontrollera LAS (max 360 dagar).
- b) Begär godkännande från avdelningschef via mejl.
- c) Upprätta anställningsbekräftelse för underskrift av HR och den timanställda.
- Arbetsstart:
- HR återkopplar till uppdragsgivaren när personen får påbörja arbetet.
- Tidsrapportering:
- a) Den timanställda rapporterar timmar löpande i KTH-HR enligt guide .
- b) För enstaka uppdrag eller arvoden (t.ex. opponent) används arvodesblankett, ur blankettarkivet .
- Godkännande:
- Timmar granskas i KTH-HR innan avdelningschef attesterar.
Anställning av arvodist utan personnummer
Tre olika scenarier gäller:
- Person vistas i Sverige minst ett år: Personen ska folkbokföra sig och ansöka om personnummer hos Skatteverket.
- Person vistas i Sverige mindre än sex månader: HR, ITM kan ansöka om SINK (skatt för utomlands bosatta). Läs mer om SINK här.
- Person vistas i Sverige 6–12 månader: Personen ansöker själv om preliminär A-skatt hos Skatteverket.
Handläggningstid
Det tar cirka åtta veckor för Skatteverket att behandla ärendet. Personen får då ett samordningsnummer istället för personnummer.