Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

"Vi ska ha utbildningar som är relevanta, efterfrågade och som leder till arbete"

Publicerad 2025-12-12

Vid halvårsskiftet tillträder en ny grundutbildningsansvarig (GA) och en ny vice grundutbildningsansvarig (vice GA) vid ABE-skolan. Nuvarande GA och vice GA, Eva Liedholm Johnson och Malin Wennerholm, delar med sig av sina erfarenheter, framtidsspaningar och tips. Nomineringen är öppen till och med 30 januari 2026.

Malin Wennerholm, vice GA och GA sedan 2019, tidigare programansvarig för arkitektprogrammet och masterprogrammet i arkitektur

Vad har varit mest givande under din tid som vice GA?

– Kul att arbeta tillsammans med alla coola kollegor jag mött i vardagen som GA, i olika roller och sammanhang: studentrepresentanter, verksamhetsstöd, skolchefer, prefekter, forskarutbildningsansvariga, administrativa chefer, ABE-skolans skolledningar, grundutbildningsansvariga även på andra skolor, Framtidens utbildning och KTH:s ledningar. Men det allra finaste är ABE-gemenskapen, vi förklarar för varandra för att kunna förstå varandras habitat och utbildningsverklighet i vardagen.

– Som ansvarig under sju års tid för ABE-skolans färgstarka grundutbildning som hanterar helt avgörande frågor för världen: från vatten, betong, stadsbyggnad, rumsgestaltning till finans, hela den breda samhällsbyggnadsprocessen i olika skalor, har jag mött äkta engagemang och stor arbetsglädje. Fram till år 2019 hade ABE skolan två GA för skolans båda huvudområden: arkitektur och samhällsbyggnad. Dåvarande rektor beslutade då att det inte längre fick finnas två GA på varje skola utan en av dessa behövde vara vice GA och samtidigt beslutade dåvarande rektor att avskaffa Arkitekturskolans särskilda prodekan-roll med ansvar för grundutbildningen. Mot den bakgrunden tänker jag tillbaka på alla förändringar som har skett sedan år 2019, då jag, tillsammans med kollegor, först med Kjartan Gudmundsson och dåvarande skolchef Muriel Beser Hugosson och därefter med Eva Liedholm Johnson och nuvarande skolchef Björn Berggren, drivit på att samla hela ABE-skolans grundutbildning inklusive arkitektprogrammen som tidigare inte varit en del av ABE-skolans kvalitetsråd eller andra skolgemensamma möten, samlingar och internat.

– Jag är riktigt glad över att huvudområde arkitektur med våra utbildningar: 5-åriga arkitektprogrammet, magisterprogrammet i ljus och design och vår del av det ABE-gemensamma SUPD-programmet, numera alla tre är en självklar och tydligt bidragande del av ABE-skolans grundutbildning. ABE-skolan är idag en samlad miljö för alla våra program med en gemensam struktur för våra programansvariga och studentrepresentanter. Att lyfta fram programansvarigas roll genom fokus på programråd och gemensamma kvalitetsråd, internat och workshops, har Eva och jag i nära samarbete med skolchef Björn Berggren sett som viktigt. Under min tid som GA har jag även varit med om pandemin och hanteringen av alla dess pedagogiska och andra konsekvenser för grundutbildningen tillsammans med andra ansvariga på KTH, vilket såklart var väldigt speciellt.

Vad har du för spaning kring prioriterade utbildningsfrågor framöver?

– ABE-skolan har en rikedom av olika examinationsmetoder kopplade till bland annat studentcentrerat lärande och ett lärande baserat på omedgörliga problem som vi gärna delar med oss av till övriga utbildningar på KTH. Våra utbildningar måste få ha egen specifika karaktär och unik särart men samhället ändras ständigt och att fundera över identiteter framåt, vad gör vi, när, hur och varför är viktigt.

– Att våga hålla fast vid jämlikhet, jämställdhet och mångfald som en grundläggande strategi: det breddade deltagandet är inte bara ord utan upplevelser en vanlig tisdag, om vi förbättrar den så kan vi snabbt förflytta oss till en ännu bättre plats, för att kunna skapa ännu mer intressanta ingenjörer, arkitekter och lärare på KTH. Trygg bas som man som student känner igen i utbildningsvardagen och sedan kan studenten flyga som en fjäril intressestyrt med nyfikenhet mellan olika framtida tvärvetenskapliga kurser på skolan.

Vad är ditt bästa tips till din efterträdare?

– Lyssna på dina otroliga ABE-kollegor! Alla som har ett mandat och en roll kommer att utifrån just vem den personen är sätta sin egen helt perfekta färg på vardagen som ny GA.

Eva Liedholm Johnson, GA sedan år 2022 och tidigare programansvarig för samhällsbyggnadsprogrammet.

Vad har varit mest givande under din tid som GA?

– Förutom att det är trevligt att arbeta tillsammans med min GA-kollega Malin, så har det mest givande varit att lämna sin egen komfortzon och träffa andra utanför sin egen bubbla och få input från många andra energiska och trevliga människor!

– Att vara GA innebär mycket varierande arbetsuppgifter vilka även har kommit att förändras över tid. Fakultetsnämndens införande år 2024 innebar ju plötsligt ett delat kvalitetsansvar tillsammans med detta helt nya kollegiala ABE-forum. Även det stora arbetet med utbildningsdimensioneringen tillsammans med utbildningsadministrativ ansvariga Tiina Vinter och ekonom Ulf Arvidsson samt prognosarbetet i det nya fördelningssystemet med takbelopp, tillsammans med programansvariga, kansli och alla prefekter, har inneburit mycket nytt. Har också arbetat nära mina GA-kollegor på de andra skolorna i grundutbildningsutskottet, lett av KTH:s dekanus Sofia Ritzén. Som GA får man arbeta tillsammans med så många olika funktioner i och utanför skolan. Jag har fått möjlighet att bygga upp ett nätverk på KTH och även på andra universitet. Att vara GA handlar om att utveckla programmen tillsammans med de programansvariga lärarna. Vi ska ju ha utbildningar som är relevanta, efterfrågade och som leder till arbete när studenten lämnar KTH.

– Huvudfokus för uppdraget är det övergripandet ansvaret för utbildningarnas kvalitet. Sedan jag tillträdde har framtidens utbildning och relaterade projekt tillkommit, rektor har även tagit beslut om KTH:s framtida utbildningsutbud, inriktningsbeslut och reformagenda. Fakultetsnämnden fanns inte där när jag började, och frågan om dimensioneringen av utbildningsprogrammen har verkligen fått större tyngd och samarbetet med andra skolor och dekanus om dimensionering och utbildningsutbud har utökats väldigt mycket under de senaste åren.

– Vi har haft bra stöd av ledningsstöd och utbildningskansliet, och även gott samarbete med prefekter, skolchef, programansvariga, studierektorer och fakultetsnämnd. Vi är många som delar på arbetsuppgifter och verksamheten bygger på tillit till varandra. Malin och jag har delat på ansvaret för ABE-skolans båda huvudområden, där jag har ansvar för samhällsbyggnad och Malin för arkitektur.

Vad har du för spaning kring prioriterade utbildningsfrågor framöver?

– Sedan hösten 2024 har också Daniel Koch varit vice GA med ett särskilt uppdrag att se över skolans samlade utbildningsutbud. Hans uppdrag sträcker sig till slutet av september 2026 och det kommer att bidra till god kontinuitet. Planen är att de nya grundutbildningsansvariga ska utses senast 1 april vilket ger utrymme för en överlämning innan de börjar i sina nya roller, vilket ju är utmärkt.

Vad är ditt bästa tips till din efterträdare?

– Som GA måste man tycka att grundutbildning är både intressant och viktigt, eftersom ABE-skolan är väldigt utbildningstung så är kanske GA-rollen extra viktig på just vår skola. Men utöver det så är det såklart även grundläggande att ha förståelse och intresse för den viktiga kopplingen till vår forskning som bedrivs och länka samman dessa delar av ett universitets kärnverksamheter på ett bra sätt.