Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

Avhandling

Skolan för elektroteknik och datavetenskap (EECS)

Skriva en avhandling eller licentiatuppsats

För att kunna ta en doktors- eller licentiatexamen måste du skriva en avhandling respektive licentiatuppsats. Den kan vara en sammanläggningsuppsats eller en monografi. Den måste skrivas på engelska och det ska alltid finnas en sammanfattning på engelska och en sammanfattning på svenska. I KTH:s Riktlinje om utbildning på forskarnivå  finns allmänna kvalitetskrav för en doktorsavhandling och licentiatuppsats. Specifika kvalitetskrav framgår i den allmänna studieplanen för respektive ämne på forskarnivå .

Mallar och omslag

Det är rekommenderat, men inte obligatoriskt, att använda KTH:s officiella mallar (Word och LaTeX/Overleaf): Mallar för avhandling

En avhandling eller licentiatuppsats ska ha ett enhetligt utseende enligt KTH:s grafiska profil . Omslag, titelsida och nästföljande sida med bokinformation layoutas av tryckeriet US-AB.

För att undvika vanliga tryckproblem med PDF-filer som genererats med LaTeX:

  • Säkerställ att paketet xcolor används för att få rätt svart färg på texten: \usepackage[cmyk]{xcolor}
  • Använd varken transparens eller PNG-format i bilder.

Om du är osäker på vilket ämne du ska ange på omslaget, kontakta doctoral-education-support@eecs.kth.se .

Vägledning för kappa i doktorsavhandlingar och licentiatuppsatser

Följande dokument innehåller vägledning om "kappan", den sammanfattande delen i en sammanläggningsavhandling, samt de inledande och avslutande delarna (t.ex. introduktion, slutsatser och framtida arbete) i en monografiavhandling.

EECS Kappa Guidance (pdf 60 kB)  (på engelska)

Användning av generativ AI

Det är nu ett krav vid skolan för elektroteknik och datavetenskap (EECS) att inkludera en formell deklaration om användning eller icke-användning av generativ AI i doktorsavhandlingen eller licentiatuppsatsen.

Generativa AI-verktyg används i allt större utsträckning inom akademisk verksamhet, exempelvis för att avgränsa forskningsområden, utveckla forskningsfrågor, identifiera ny och värdefull litteratur, generera data och material samt, vanligast av allt, stödja akademiskt skrivande. Generativ AI kan bidra till att förbättra språk, grammatik och textflöde utan att ändra det faktiska innehållet, eller användas för att hantera referenser. Dessa verktyg erbjuder olika former av stöd och kapacitet för forskning och kan hjälpa doktorander att uppfylla lärandemålen inom forskarutbildningen. Samtidigt kan de innebära nya utmaningar och kräva ytterligare kompetenser för att användas på ett ansvarsfullt och effektivt sätt. Det innefattar att säkerställa god yrkesmässig och etisk praxis, vetenskaplig integritet, korrekt citering, verifiering av källor och bevis, kvalitetsstyrning samt ansvar för akademiska texter.

Vi rekommenderar starkt att doktorander som använder eller planerar att använda generativa AI-verktyg i sin forskning diskuterar detta med sina handledare och tar del av riktlinjer och god praxis inom sitt ämnesområde. Användningen av generativ AI bör tas upp så tidigt som möjligt under forskarutbildningen.

För att säkerställa en transparent användning av generativ AI i forskningsprocessen kräver EECS-skolan och doktorsprogrammen att användningen av generativ AI deklareras i avhandlingen. Även om generativ AI inte har använts ska en deklaration inkluderas. Om AI-genererad information har använts ska detta anges i avhandlingen (före referenslistan), med en tydlig beskrivning av exakt hur AI har använts, till exempel för att generera idéer för att förbättra innehåll, ge återkoppling på textstruktur eller omarbeta text. Det ska också anges vilket specifikt AI-verktyg som har använts.

Relevanta länkar

Färdigställa en avhandling eller licentiatuppsats

En färdig avhandling måste ha ett TRITA-nummer och ett ISBN-nummer. Detta beställer du när du ansöker om disputation  eller om ett licentiatseminarium .

En färdig avhandling ska laddas upp i DiVA och tryckas av tryckeriet US-AB . Detta görs vanligen några veckor efter din ansökan om disputation eller licentiatseminarium. Se till att du följer checklistorna i länkarna ovan.

Trycka en avhandling eller licentiatuppsats

Tryckning är en del av den övergripande processen för disputation  eller licentiatseminarium .

Tryckningen måste göras av US-AB . Omslag, titelsida och nästföljande sida med bokinformation layoutas av tryckeriet US-AB. Läs mer om tryckning här . Huvudhandledarens fakturareferens brukar användas: EXAMPEL KTHEECS (ersätt EXAMPEL med hens referens). Tänk också på att räkna med några dagar för hantering av provtryck och ytterligare några dagar för slutgiltig tryckning, ha därför god kommunikation med US-AB för att nå avsatt deadline.