I slutet av kursen ges studenter och doktorander möjlighet att ge sin åsikt via kursenkät direkt i Canvas. Kursenkäter är automatiserade men du som lärare har flera möjligheter att anpassa enkäten så den passar din kurs.
Nytt system för kursvärdering och kursanalys från P3 VT25
De här sidorna beskriver det nya systemet för kursvärdering och kursanalys som används från och med läsperiod 3 i VT25. Det ersätter det tidigare systemet, LEQ.
Systemstöd för automatiska
åtgärdsplaner
är i drift från och med slutet av läsperiod 1, HT25. Funktionalitet för att kursansvarig ska kunna lägga till fler behöriga användare på enkäter är beställd av leverantören men vi vet inte när den kommer att vara på plats.
Om du får ett felmeddelande vid första inloggning på Course Evaluation i Canvas kan det bero på att ditt konto inte är skapat. Logga då in via
courseevaluations.edu.kth.se/admin
och klicka på knappen “KTH-Edu”. Är du inloggad någonstans på KTH så kommer du loggas in automatiskt. Sedan kan du gå in i verktyget via Canvas.
Kursenkäter skapas och publiceras automatiskt i kursrummet i Canvas i slutet av varje kurstillfälle. Som lärare behöver du inte göra något förrän det är dags att fylla i kursanalys, men om du vill går det att justera enkätens startdatum samt lägga till frågor innan enkäten publiceras för studenter.
Här visar vi hur du gör för att justera kursenkäten via Canvas. Kursenkäten skapas och publiceras automatiskt, men du har möjlighet att justera startdatum och lägga till frågor i enkäten.
Om du undrar något om kursenkät, kursanalys eller KTH:s kvalitetsarbete i stort, kontakta
kvalitetssamordning@kth.se
Kursvärdering via LEQ och manuell uppladdning av kursanalys i Om kursen används inte från och med läsperiod 3, VT25
Kursvärderingar kan från och med läsperiod 3, VT25, inte göras via Lärmiljöenkät (LEQ). LEQ ersätts av det nya systemet, som är integrerat och automatiserat i Canvas och Om kursen, för samtliga kursomgångar från läsperiod 3.
I och med att enkäter och analyser automatiseras behöver du från läsperiod 3 inte ladda upp din kursanalys manuellt via
Om kursen
.